Sport 19.05.2017

Simona Halep, pentru a treia oară în semifinale la Mastersul Italiei

www.sport.roDiferența de clasă între jucătoarea româncă și estonianca s-a văzut în cea mai mare parte a partidei. Simona a avut nevoie de numai o oră și 22 de minute pentru a accede în ”careul de ași” al competiției de la Roma. A fost 6-2, 6-4 pentru tenismena din România. În primele 13 game-uri, Simona a dominat total partida cu Anett Kontaveit, fiind extrem de confortabilă în teren, și conducând în setul inaugural cu 3-0 și 5-1, iar în al doilea cu 4-1. În ultimele cinci game-uri, ea nu a mai menținut același nivel grozav de joc, ceea ce i-a permis ”balticei” să revină în meci, 4-3 și 5-4, și să evolueze mult mai bine, dar în final, experiența și valoarea lui Halep s-a văzut și Simona s-a calificat în semifinale. Este pentru al treilea an în care jucătoarea din Constanța ajunge în această fază, în capitala Italiei. În 2013, ea a pierdut în fața Serenei Williams, iar în 2015, în fața Carlei Suarez Navarro. În acest an, Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei Kiki Bertens – Daria Gavrilova, dispută ce începe la ora 15,45. Indiferent de adversară, Simona pleacă cu prima șansă la accederea în finală.