Gaz Metan Medias CFR Cluj 0-3

Sport 29.07.2017

Înfrângere clară: Gaz Metan Mediaș – CFR Cluj 0-3

După succesul clar cu Viitorul de etapa trecută, scor 2-0, CFR Cluj a câștigat fără nicio problemă și meciul de sâmbătă seara cu Gaz Metan de la Mediaș, scor 3-0. Medieșenii nu au avut nicio șansă în fața CFR-ului, echipă care a condus jocul din primul până în ultimul minut. Elevii lui lui Dan Petrescu a început în forță jocul și Deac a obținut un penalty în minutul 27 după ce a fost faultat în careu de Zdericl. Culio a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă, iar clujenii au trecut în avantaj. CFR a majorat diferența în minutul 36, când Nouvier a profitat de o greșeală uriașă a lui Khubutia și a înscris în poarta lui Alexandru Greab. După pauză, tot clujenii au fost cei care au condus jocul, iar în minutul 60 Urko Vera a fost cel care a stabilit scorul final. Spaniolul l-a învins pe Greab după o lovitură de cap bine plasată, centrarea venind din gheata lui Nouvier. În urma acestui rezultat, Gaz Metan se află pe ultimul loc al Ligii I cu un singur punct și este singura echipă din campionat fără gol marcat în acest sezon. Iar pentru medieșeni continuă meciurile de foc. Etapa viitoare, jucătorii lui Cristian Pustai joacă în deplasare cu Dinamo. Partida e programată luni, 7 august, de la ora 21.