Gaz Metan Medias Sepsi Sfantu Gheorghe 2-1

Sport 10.08.2017

În sfârșit, victorie: Gaz Metan – Sepsi Sfântu Gheorghe 2-1

Gaz Metan a reuşit prima victorie din acest sezon, 2-1 pe teren propriu cu nou promovata Sepsi Sfântu Gheorghe. La a doua partidă din actualul sezon, Gaz Metan a reușit cea mai bună primă repriză de la startul sezonului. Alexandru Curtean a deschis scorul cu o execuţie minunată în minutul 30. Același Curtean a trecut pe lângă al doilea gol 10 minute mai târziu, după centrarea lui Ionuț Voicu. Gaz Metan a mai marcat un gol până la pauză. În prelungirile primei reprize, Laurențiu Manole a reușit să înscrie, după ce a primit o pasă excelentă de la Olaru. Medieșenii au redus ritmul în repriza secundă, însă chiar și în aceste condiții Bojan Golubovic a ratat şi el o ocazie. Sepsi a redus din diferență în minutelede prelungire ale partidei după ce Hadnagy a marcat pentru a doua etapă la rând în prelungirile jocului. După primul succes din actuala ediţie de campionat, medieşenii au părăsit ultimul loc al Ligii 1, ocupat acum de Juventus.
Etapa următoare, Gaz Metan va juca în deplasare cu FC Voluntari. Partida este programată luni, 14 august, de la ora 18.30 și va fi transmisă de DigiSport, DolceSport și Look TV.