monica-niculescu-1

Sport 1.09.2017

Monica Niculescu a câștigat duelul româncelor și avansează în turul III

monica-niculescu-1În anul 2016, Monica Niculescu și Ana Bogdan se întâlneau pentru a doua oară la senioare. În turul II, la US Open, Monica se impunea în două seturi, scor 6-0, 6-1. Un an mai târziu, tot la Flushing Meadows, și în aceeași fază, cele două au jucat din nou pentru calificarea în turul III al competiției. Monica s-a impus din nou, de data aceasta mult mai greu, în trei seturi. A fost 6-2, 3-6, 6-3 pentru Niculescu. Meciul a durat 2 ore și 26 de minute, cu peste o oră față de duelul precedent dintre cele două. Învingătoarea a fost superioară pe durata partidei, câștigând seturile 1 și 3 destul de ușor pe când în setul al doilea a condus cu 3-0, dar Bogdan a reușit să câștige șase game-uri consecutive și să ducă jocul în decisiv.

În turul următor, Jennifer Brady din Statele Unite ale Americii este adversara Monicăi Niculescu. În cazul unui succes, Monica are mari șanse să înfrunte în optimi pe numărul I mondial, Karolina Pliskova.