Sport 1.09.2017

România a învins Armenia în minutul 90!

www.gsp.roNaționala de fotbal a României a obținut a doua victorie din preliminariile Campionatului Mondial din Rusia 2018. Jucătorii antrenați de Christoph Daum au învins Armenia cu scorul de 1-0. Golul victoriei a fost marcat în minutul 90 de Alexandru Maxim. Din minutul 55, oaspeții au evoluat cu un om în minus. Partida de pe Arena Națională a fost dominată de tricolori, care au marcat și două goluri din ofsaid, iar Bogdan Stancu a ratat o lovitură de la 11 metri. A fost primul succes după patru meciuri fără victorie pentru prima reprezentativă. Un succes extrem de chinuit, suporterii i-au fluierat pe jucători la unele faze în meci și i-au cerut demisia selecționerului, fiind nemulțumiți de prestația favoriților.

După 1-0 cu Armenia, România acumulează 9 puncte în clasament. Naționala rămâne pe poziția a patra. În celelalte dueluri ale grupei, Danemarca a ”bătut măr” Polonia, 4-0, iar Muntenegru s-a impus la scor de neprezentare în Kazahstan, 3-0. Datorită acestor rezultate, Polonia rămâne cu 16 puncte, iar pe locul doi și trei se află Muntenegru și Danemarca, ambele cu 13 puncte.