Sport 3.09.2017

România a rămas fără reprezentați la Flushing Meadows, la individual! Monica Niculescu a fost eliminată după set decisiv încheiat la tie-break

http://tenisite.infoUltima reprezentantă a României în concursul individual feminin de la Flushing Meadows a fost eliminată! Monica Niculescu a pierdut în turul III după o partidă extrem de spectaculoasă și care s-a încheiat în trei seturi. A fost 6-3, 4-6, 7-6 pentru americanca Jennifer Brady, care se califică în turul IV al întrecerii și va da piept cu tenismena cea mai bună a lumii, Karolina Pliskova. Meciul a durat 2 ore și 27 de minute, și ambele jucătoare au avut posibilitatea de a încheie partida de câteva ori. Brady a început jocul mult mai bine, reușind să câștige setul inaugural ușor și a condus cu 3-1 în setul doi. Românca a revenit și a luat cinci game-uri din următoarele șase și s-a impus cu 6-4. În decisiv, fiecare sportivă s-a aflat la conducere, fiecare a făcut break, dar într-un final, Brady s-a impus cu 7-3 la tie-break. După eșecul Monicăi Niculescu, România a rămas fără tenismeni pe tabloul principal individual feminin și masculin. Pentru acest parcurs, Niculescu va primi 130 de puncte WTA și 144.000 de dolari.