chinaopen.com.
Foto credit: chinaopen.com.

Sport 6.10.2017

Simona Halep a învins noua stea a tenisului din Rusia!

chinaopen.com.Numărul II WTA a oferit o demonstrație de forță în sferturile de finală ale turneului de la Beijing! Simona Halep a fost extrem de agresivă în teren și a căutat de fiecare dată liniile terenului, iar la final s-a impus în două seturi contra Dariei Kasatkina, scor 6-2, 6-1. Meciul a ținut o oră și zece minute. Halep a dominat schimburile de mingi, iar backhand-ul și forehand-ul Simonei au fost net superioare adversarei sale, care neputând a face nimic în a o opri pe jucătoarea noastră a început să greșească mai mult. Practic, Kasatkina a fost neputincioasă și fără soluții în fața unei tenismene care a fost la un cu totul alt nivel. Halep a avut 19 lovituri câștigătoare, 63 de puncte câștigate și 21 de greșeli neforțate, pe când Kasatkina a avut doar 9 lc, 38 pts și 33 gn. Cu această victorie, românca și-a luat revanșa împotriva noii stea a tenisului rusesc, care o învingea cu numai 10 zile înainte pe româncă, 6-2, 6-1 la Wuhan. În semifinalele turneului, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea meciului dintre Sorana Cîrstea și Jelena Ostapenko.