Sport 7.10.2017

CSU pășește cu dreptul în noua ediție, după un succes în ultimul minut la Oradea

www.csusibiu.ro”Vulturii” lui Dan Fleșeriu și-au luat o mică revanșă în fața celor de la CSM Oradea! CSU Sibiu a câștigat Derbiul primei runde a Ligii Naționale, 73-72. Meciul s-a disputat în ”Sala Antonio Alexe” și a fost unul frumos. Sibienii au fost susținuți în jud. Bihor de peste 30 de suporteri care au încurajat echipa până la final. Galben-albaștrii nu au avut o evoluție bună în mare parte a duelului, fiind la conducere numai o dată în primele trei sferturi și la un moment dat, gazdele au avut chiar 10 puncte avans, în s2. Bihorenii au fost în mare parte a jocului în frunte. Învingătoarea partidei s-a hotărât în ultimul minut. Timp în care Lasser a punctat de la distanță cu 46 de secunde rămase până la final, iar CSU se apropia la un punct, 72-71 în favoarea orădenilor. Elevii lui Achim au venit în atac, Mandache a fost faultat, dar acesta nu a reușit să transforme nici una din cele două libere avute. Mai erau 24 de secunde și Sibiul avea posesia. Oaspeții au ratat, dar Riley a recuperat și a fost faultat cu 3 secunde până la final. Americanul a fost impecabil la libere și CSU a trecut în avantaj, 73-72. Scor care a și rămas pe tabelă după ultimele secunde, CSM Oradea nu a putut marca în timpul rămas.