Gaz Metan Medias CSM Politehnica Iasi 0-2

Sport 20.10.2017

Continuă criza:Gaz Metan – CSM Poli Iași 0-2

Gaz Metan continuă parcursul foarte slab în Liga I în acest sezon și a pierdut și meciul cu CSM Politehnica Iași de pe teren propriu, scor 0-2, într-o partidă disputată vineri seara. Superioară din toate punctele formațieimedieșene, CSM Poli Iaşi a deschis scorul prin Pedro Mendes în minutul 37, după o acţiune la care au participat Platini şi Panţîru. Al doilea gol a fost înscris în minutul 81 de Jo Santos. Acesta, lansat de Cioneac, l-a driblat pe Akaki Khubutia şi a înscris spectaculos, ajungând la cinci goluri în acest sezon.

Formaţia ieşeană a avut destule ocazii, prima, a lui Panţîru, venind chiar în minutul 2. Gaz Metan nu a avut nicio şansă de gol în repriza secundă şi a încheiat cu un om mai puţin pe teren, după ce Lokaj a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 93. CSM Politehnica Iași a urcat în urma acestei victorii pe locul 8, cu 18 puncte, la două puncte de poziţia a şasea, care la finalul sezonului regulat duce în play-off. Ieşenii veneau după patru meciuri fără victorie.

Gaz Metan continuă perioada de criză, având doar 9 puncte. Etapa viitoare medieșenii vor evolua în deplasare cu CFR Cluj.