Cristina Neagu Facebook
Foto credit: Cristina Neagu Facebook

Sport 7.12.2017

România obține a patra victorie după un nou meci în care Neagu a fost decisivă

Cristina Neagu FacebookElevele antrenate de Ambros Martin au câștigat un nou duel fără a avea o evoluție strălucită. România a învins Angola, scor 27-24. Cristina Neagu a fost decisivă, la scorul de 23-23 (min.54), ea a marcat 4 goluri, pe când întreaga selecționată africană a reușit să înscrie numai unul. Cu acest succes, tricolorele ajung la opt puncte în grupa A de la Campionatul Mondial. Partida nu a fost una bună pentru românce nici în apărare, nici în atac. Angolezele au condus în cea mai mare parte a disputei, ca exemplu, 4-6 (min.10), 9-13 (min.25) sau 19-21 (min.44). Până în minutul 54, România s-a aflat în frunte pentru scurte perioade la începutul primei și celei de-a doua reprize, cu un gol diferență. Yuliya Dumanska a făcut o nouă partidă bună în poartă. Cristina Neagu a avut cele mai multe goluri ale meciului. Ea a înscris de 7 ori. Aneta Udriștoiu (4), Melinda Geiger (4), Valentina Ardean Elisei (3), Cristina Florianu (3), Crina Pintea (3), Eliza Buceschi (2) și Ana Maria Drăguț (1) au fost celelalte handbaliste care au punctat pentru formația învingătoare. După acest rezultat, echipa noastră are asigurate primele două poziții în grupă.