Hwarang Cluj

Sport 11.12.2017

Elevii pregătiți de Florin Bîrluț s-au întors cu medalii de la Cluj

Hwarang ClujEdiția 2017 a Cupei Transilvaniei la Taekwon-do ITF a fost extrem de utilă pentru cei șapte reprezentanți ai clubului Hwarang Sibiu. Grupa tânără de copii antrenați de Florin Bîrluț a avut parte de o experință competițională bună, pentru mulți, aceasta fiind una din primele întreceri. Tinerii luptători s-au descurcat bine la Cluj, iar trei dintre ei au reușit să urce pe podiumul de premiere. Evenimentul a avut loc în week-end. Cristian Ropotă a câștigat un aur la luptă, Daniel Cristache a obținut un argint la luptă și bronz la tull, iar Andrei Dobră s-a remarcat cu locul III la luptă.

Cupa Transilvania a adus la start 140 de concurenți, de la 7 cluburi. A fost ediția cu numărul X a competiției. Întrecerea a fost organizată de către ASC Delta MMA Academy Cluj Napoca, împreună cu Federația Română de Taekwon-do ITF. ”Pentru mine, competiția a venit foarte bine. Este exact pasul de care aveau nevoie copii. Nu au experiență și atunci au nevoie de aceste competiții mai micuțe, care îi ajute să se dezvolte. Nivelul competiției a fost ridicat, au participat sportivii care au fost la naționale și Cupa României”.