Acum citesti:
Neagu fenomenală, ”România” catastrofală! Naționala a fost eliminată de modesta echipă a Cehiei
Intreg articolul 2 minute de lectura

Romania111Cea mai mai bună handbalistă din lume a fost la un cu totul alt nivel față de restul jucătoarelor prezente în meciul România-Cehia, dar nu a putut de una singură să ducă naționala mai departe. Neagu a marcat 13 goluri și a dat pase de gol colegelor sale, într-un meci catastrofal pentru România, încheiat 27-28 (17-14). Apărarea nu a funcționat deloc în cele 60 de minute, celelalte handbaliste ale noastre au făcut un meci foarte modest, iar portarii nu au prins o zi extraordinară.  Tricolorele au condus până în minutul 58, diferența cea mai mare fiind de cinci goluri, 14-9 (min.23). Din păcate, naționala a făcut extrem de multe erori, România având nu mai puțin de 10 eliminări. Astfel, Geiger (2), Florianu (2), Buceschi (2), Pintea (2), Drăguț și Elisei au stat 2 minute pe bancă, lăsându-și colegele în 5. De partea cealaltă, selecționata Cehiei a arătat ca o echipă extrem de modestă și limitată, reușind să ajungă la conducere în minutul 59, scor 26-27. Neagu a marcat încă o dată, egalând din 7 metri, cu 15 secunde rămase până la final. La ultima fază, cehoaicele au scos portarul, iar 7 contra 5 în teren, datorită eliminării lui Elisei, au reușit să marcheze și să se califice surprinzător în sferturi. Partida a avut loc la Leipzig, locație unde fanii români au creat o atmosferă fantastică tot jocul. Pentru România este o încheiere tristă a unui Campionat Mondial ce a început extraordinar, cu 4 victorii din 5 meciuri.