Acum citesti:
Campioana României a învins campioana Elveției!
Intreg articolul 3 minute de lectura

Dan Henegar/www.ziarulunirea.roVolei Alba Blaj a pornit cu dreptul în ediția 2017-2018 a CEV Champions League. Campioana României a învins cu 3-1 (26-24; 25-22; 24-26 și 25-21) pe campioana Elveției, Volero Zurich. La partida din Sala Transilvania au asistat 1750 de spectatori, care au făcut o atmosferă senzațională. Echipa antrenată de către Darko Zakoc a fost mai bună decât Volero, iar pe parcursul meciului a arătat ca fiind superioară adversarelor. Totuși, pe lângă momente în care Volei Alba Blaj a arătat ca o formație pregătită să treacă de grupele competiției, au fost alte perioade în care blăjencele au jucat la un nivel mai slab. Meciul a început foarte bine pentru Salaoru și colegele sale, 6-1 după primele șapte puncte. Oaspetele au revenit, au egalat la 8, iar până la 22-22 s-a mers cap la cap. Punctele finale au fost jucate mai bine de românce, Adina Salaoru aducând punctul de 25-24, iar colegele sale au încheiat setul 26-24.

Barakova și Salaoru, meci foarte bun

Adrian BratoiuÎn al doilea set, jucătoarele de la Alba Blaj au evoluat foarte bine timp de 17 puncte, scor 11-6. A urmat o scădere a nivelului, ceea ce a permis lui Volero să se apropie la un punct, 14-13 și 17-16. Din acel moment, româncele și-au revenit, Cleger, Salaoru și Barakova au punctat foarte bine, iar fetele noastre s-au impus cu 25-22. După un start bun al elvețiencelor, 3-5, echipa din ”Mica Romă” a întors scorul și s-a distanțat la 12-9, respectiv 15-12. Părea că Volei Alba Blaj va termina partida în trei seturi. Nu a fost cazul, Volero a egalat și gazdele nu au mai evoluat la fel de bine ca până acum. Oaspetele au ajuns la două mingi de set, 24-22. Blajul a făcut două puncte la rând, dar apoi, elvețiencele au făcut la fel și și-au adjudecat ”actul III”, 24-26. A fost doar un ”foc de paie”, româncele au încheiat socotelile în setul IV, după ce au condus de la primul până la ultimul punct. A fost 25-21 pentru blăjence, după avantaje gen 5-1, 7-6, 13-7, 17-15, 20-15, 22-18 și 24-20.

Adrian BratoiuVolei Alba Blaj: Adina Salaoru (cpt.), Mariana Aquino, Ana Cleger, Selime Ilyasoglu, Petya Barakova, Marina Vujovic, Nneka Oniejekwe, Aleksandra Crncevic, Lena Moellers, Ramona Rus, Slavina Koleva și Jennifer Alvarez.

Aici puteți vedea bucuria de la final a româncelor:

Victorie! Volei Alba Blaj – Volero Zurich 3-1, în primul meci din Liga Campionilor 2018!