Acum citesti:
Real Madrid, la un pas de un nou trofeu important
Intreg articolul 2 minute de lectura

www.dailymirror.co.ukDeținătoarea Uefa Champions League a avut o partida extrem de dificilă în semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor. Madrilenii s-au impus în fața echipei din Emiratele Arabe Unite, Al Jazira, scor 2-1. Asiaticii au condus la pauză cu 1-0, iar apoi au avut un gol anulat în minutul 47. Madrilenii au început jocul mai bine. Modric, șut respins de portarul advers și Varane, lovitură de cap prinsă de același goalkeeper, au avut primele ocazii ale disputei. A urmat replica Al Jazirei, pe contraatac, prin Ali Mabkhout. Acesta a șutat puțin pe lângă, din afara careului. Realul a revenit în atac, iar Benzema (min.23) și Casemiro (min.29) au marcat fiecare câte un gol, ambele fiind anulate pe corect. La primul, Cristiano Ronaldo a faultat un fundaș în careu, înainte ca Benzema să lovească mingea cu capul, iar la al doilea, Casemiro a fost cel care a fost sancționat cu fault. Cu 5 minute rămase până la încheierea primei reprize, Romarinho a deschis scorul pentru gazde. Atacantul brazilian a plasat mingea perfect din interiorul careului.

A doua parte a jocului a adus al treilea gol anulat. Boussoufa a marcat după o pasă a lui Mabkhout, aflându-se cu doar câțiva centimetri înaintea liniei de ofsaid. Imediat, Real Madrid a egalat prin nimeni altcineva decât Cristiano Ronaldo, cel mai bun fotbalist al planetei în sezonul trecut. Portughezul a șutat imparabil din careu, după o pasă excelentă a lui Modric. A intrat în scenă portarul Khaled Al Senani, într-un duel cu Benzema. Goalkeeper-ul lui Al Jazira l-a stopat de două ori pe vârful naționalei Franței, o dată, la un șut din afara careului, iar a doua oară, într-un duel unu la unu. Benzema a mai avut două ocazii mari, de fiecare dată a lovit bara. Golul victoriei a fost adus de Gareth Bale, în minutul 81. Intrat de puțin timp, galezul a pus latul din 11 metri și și-a adus echipa în finală. În ultimul act al competiției, Real Madrid va juca cu Gremio (Brazilia).