Acum citesti:
Thriller în Sala Transilvania! Campioana României a revenit fantastic și a câștigat meciul din Champions League
Intreg articolul 3 minute de lectura

Adrian BratoiuCei aproape 2000 de spectatori prezenți în această seară în Sala Transilvania din Sibiu au avut parte de un thriller cum numai sportul poate produce. Volei Alba Blaj a câștigat al patrulea meci din CEV Champions League, după un set decisiv contra franțuzoaicelor de la ASPTT Mulhouse. A fost 3-2 (15-25; 25-21; 20-25; 28-26 și 15-13) în favoarea campioanei României, care a revenit fantastic după ce echipa numărul I a Franței a condus 2-1 la seturi, iar oapetele jucau bine și pline de încredere.

Adrian BratoiuStartul a fost unul dezastruos pentru Volei Alba Blaj. Franțuzoaicele au luat primul set într-un mod extrem de categoric, 25-15. În setul al doilea, partida a continuat în același mod până la 8-12. A urmat perioada decisivă a ”nivelului”, româncele au câștigat șase puncte la rând și au ajuns la conducere, 14-12. Avantaj pe care nu l-au mai cedat, reușind să se impună 25-21. Părea că blăjencele și-au revenit, iar partida devenea echilibrată, 5-5 și 8-8 în setul III. A fost un miraj, Mulhouse a dominat restul setului, conducând la scoruri de genul 13-10, 17-14, 20-15 și într-un final s-a încheiat 25-20.

Adrian BratoiuA urmat setul al patrulea, care a semănat într-o bună parte cu al treilea. După egalitatea de la 7-7, campioana din Hexagon s-a desprins la 16-13 și totul părea pierdut pentru gazde. Nu a fost așa, Salaoru și compania au revenit incredibil, au egalat la 22-22 și au dus partida în decisiv după trei mingi de set ratate și abia a patra fructificată, 28-26. În tie-break, Blajul a jucat excelent și a avut avantaj 4-0 și 8-3. Oaspetele au revenit și s-au aproapiat la 11-9, dar elevele lui Darko Zakoc au reușit să mențină acest avans și s-au impus cu 15-13.

IMG_0085Adina Salaoru, Mariana Aquino, Ana Cleger, Nneka Oniejekwe, Aleksandra Crncevic, Marina Vujovic, Lena Moellers, Petya Barakova, Lynda Morales, Slavina Koleva și Selime Ilyasoglu au fost voleibalistele care au evoluat pentru campioana României.

Cu acest succes, Volei Alba Blaj a acumulat 11 puncte în clasamentul grupei A. Româncele se află pe prima poziție. În celălalt meci al grupei, Volero Zurich s-a impus în Polonia, 3-1.