Acum citesti:
Înfrângere după un meci spectaculos: Astra – Gaz Metan 4-3
Intreg articolul 3 minute de lectura

La capătul unui meci spectaculos, cu reveniri și dramatism pe final, Gaz Metan a pierdut partida de vineri seara din deplasare, 3-4, cu Astra Giurgiu. Cristian Sîrghi a marcat în minutul 7, însă golul a fost anulat pentru că jucătorul Gazului Metan se afla în ofsaid. Prima ocazie a giurgiuvenilor a fost înregistrată în minutul 10, șutul lui Laurențiu Buș din interiorul careului fiind reținut cu siguranță de Alexandru Greab. Balaure a avut o ocazie mare pentru Astra în minutul 12, însă șutul său a fost reținut de același Greab. Medieșenii au deschis scorul în minutul 15 prin Rondon, care a deschis scorul cu o lovitură de cap după un corner. Astra a egalat prin Silviu Balaure în minutul 20, care a fost lansat excelent de Laurențiu Buș și a înscris fără probleme. În minutul 26, Gaz Metan a avut o ocazie uriașă prin Darius Olaru, care a trimis pe lângă poartă din 4-5 metri. Astra a preluat conducerea în minutul 36 după o acțiune personală superbă a lui Florentin Matei, care a șutat fără speranță pentru portarul Gazului Metan. Giurgiuvenii și-au mărit avantajul în minutul 40, când Urko Vero a trimis în poarta lui Alexandru Greab după o fază prelungită în careul medieșenilor.

La câteva secunde de la începutul reprizei secunde, Gaz Metan a avut ocazia să reducă prin diferență, însă șutul lui Rondon a fost respins de portarul Astrei. Tot Gaz Metan a mai avut o ocazie colosală în minutul 62, când Cristian Sîrghi a reluat peste poartă din câțiva metri. Până la urmă, Gaz Metan a reușit să marcheze în minutul 65 prin același Mario Rondon, care a reușit dubla după ce a reluat cu capul o centrare venită din corner. Contrar cursului jocului, jucătorii Astrei au marcat pentru 4-1 în minutul 75, după o acțiune a lui Romario Moise. Gaz Metan a marcat și golul 3 în minutul 82 prin Marius Constantin, care a reluat în poartă cu capul o centrare perfectă din corner a lui Rosado. Rondon a fost la un pas de egalare în minutul 85, când a reluat din interiorul careului însă Iliev a respins miraculos.

În urma acestei înfrângeri, medieșenii rămân cu 15 puncte în clasamentul Ligii I. Gaz Metan joacă etapa viitoare pe teren propriu cu Juvents București. Partida este programată vineri, 16 februarie, de la ora 18.