Acum citesti:
Sorana Cîrstea a eliminat semifinalista de la Australian Open!
Intreg articolul 2 minute de lectura

Sorana CirsteaNumărul 37 WTA a practicat un tenis de înalt nivel în partida de astăzi! Sorana Cîrstea a eliminat semifinalista de la Australian Open, Elise Mertens. A fost 7-5, 6-4 în favoarea româncei. 50 de minute a ținut primul set și 51 cel de-al doilea. Românca a obținut o victorie muncită, având un plus de agresivitate față de adversara sa în joc, a reușit mai multe lovituri câștigătoare, iar backhand-ul i-a funcționat excelent. În setul I, Mertens a început mai bine și a câștigat primele două game-uri. Sorana a egalat imediat și s-a mers ”cap la cap” până la 5-5, moment în care jucătoarea noastră a gestionat finalul mai bine. Ea și-a câștigat serviciul la avantaj, 6-5, iar apoi a făcut break, 7-5. În setul II, Cîrstea a fost la conducere tot timpul. La 1-1, ea s-a desprins la 3-1 și părea că meciul va fi gata în curând. Nu a fost cazul, belgianca a revenit cu două game-uri foarte bune și a egalat la 3, iar apoi a egalat încă o dată, la 4. Insuficient, Sorana Cîrstea și-a continuat jocul agresiv, iar în defensivă a evoluat foarte bine. Și-a câștigat serviciul și a luat setul tot cu break, 6-4. Cu acest succes, Sorana avansează în optimile turneului Premier de la Doha. În aceea fază, Sorana are un meci extrem de dificil împotriva fostului lider WTA, Garbine Muguruza.