12.9 C
marți, aprilie 16, 2024

Leona Trifu a devenit dublă campioană națională la schi alpin

Leona TrifuDouă titluri naționale și unul de vicecampioană națională a fost zestrea strânsă de Leona Isabelle Trifu la cea mai importantă competiție de pe plan național a schiului alpin. Sportiva pregătită de către Florin Cristea a fost cea mai bună de la Campionatul Național de copii și cadeți. Leona a câștigat întrecerea de slalom și combinată alpină, iar la slalom uriaș a încheiat concursul pe poziția secundă. Rezultate cu atât mai valoroase datorită faptului că sibianca este născută în 2003, iar majoritatea care s-au luptat pentru podium au fost fete născute în 2002. Evenimentul a avut în perioada 26 februarie-1 martie. Competiția s-a desfășurat la Poiana Brașov.
Leona Trifu4”La slalom uriaș, Leona a terminat pe locul 2 datorită unor greșeli. La combinată a făcut două manșe foarte bune, iar la slalom a fost bătălie mare, Leona a câștigat cu 27 de sutimi avans. Eu zic că este un bilanț foarte pozitiv. Leona a muncit mult și a luat starturile foarte încrezătoare. Prin rezultatele obținute, ea și-a asigurat statutul de prima la categoria sa din țară”, a declarat Ion Trifu, tatăl sportivei. Leona Trifu este legitimată la Dinamo Brașov. Ea are 14 ani.

Leona Trifu1

ULTIMA ORĂ: Accident cu 3 autoturisme între Bradu și Avrig. Trei victime, printre care doi minori, transportate la spital

Trei persoane au fost rănite, marți dimineața, într-un accident de circulație produs pe DN 1, între Bradu și Avrig.În...