Acum citesti:
Tabita Teușan, cea mai bună din țară la 800 de metri
Intreg articolul 1 minute de lectura

Nea Dan/www.sportyromania.blogsport.roAtleta sibiană a urcat pe podium la a doua competiție de atletism din acest an. Sportiva pregătită de Ligia Cuciorovschi a fost cea mai bună din competiție la 800 de metri, la Campionatul Național dedicat juniorilor II (16-17 ani). Ea a încheiat cursa în 2:15:21. Tabita Teușan a participat și la 1500m, unde a devenit vicecampioană națională. 4 minute, 42 de secunde și 24 de sutimi a fost rezultatul său pe această distanță. ”Din punctul meu de vedere, Tabita s-a descurcat mai bine ca la juniori I. A fost mai încrezătoare, a avut mult curaj și se vede rezultatul. Sunt de părere că poate mult mai mult”, a declarat antrenoarea Ligia Cuciorovschi.

Tabita Teusan&Tudor Arsin1În afara sa, Tudor Arsin a fost al doilea reprezentant al CSȘ Șoimii Sibiu ce a reușit un rezultat bun în concurs. Tudor (7.27) a terminat pe poziția a patra la 60 de metri plat. El este antrenat de prof. Adrian Toma. Competiția s-a ținut în zilele de 3 și 4 martie la București, în Sala Lia Manoliu.