Acum citesti:
”Coșmarul” surorilor Pliskova! Simona Halep s-a calificat în turul III de la Indian Wells
Intreg articolul 2 minute de lectura

www.wtatennis.comSimona Halep a câștigat și a doua întâlnire directă împotriva surorii Karolinei Pliskova, Kristyna. Cea mai bună tenismenă din lume  a avut nevoie de o oră și 15 minute pentru a avansa în turul III al competiției de la Indian Wells. A fost 6-4, 6-4 în favoarea jucătoarei din România. Nu a fost un meci ușor la revenirea în meciurile oficiale pentru Halep, Pliskova a avut un serviciu bun, a lovit în forță și a reușit unele mingi grozave în lung de linie cu dreapta. Însă, acele atuuri nu au fost suficiente pentru cehoaică, diferența între numărul I mondial și cea de-a 77-a tenismenă a lumii fiind vizibilă pe teren, iar Halep și-a adăugat încă un succes în fața surorilor Pliskova. Constănțeanca a început meciul slab, iar oponenta sa a câștigat primele două game-uri. Halep a revenit și a egalat partida la 3. Adversara sa a trecut din nou în avantaj, scor 4-3, însă sportiva antrenată de către Andrei Pavel și Darren Cahill și-a urcat nivelul jocului și s-a impus în următoarele trei game-uri, scor 6-4.

În setul al doilea, românca a continuat să joace excelent și s-a distanțat la 3-0. Părea că  meciul este încheiat în acel moment. Nu a fost așa, cehoaica a reușit să revină câștigând și ea trei game-uri la rând, 3-3. Moment în care Simona și-a ridicat din nou nivelul exact ca în primul set, a făcut break și s-a calificat 6-4, 6-4 în faza următoare. Nu a fost cel mai bun joc al lui Halep, lipsa partidelor și antrenamentelor datorate problemei de la picior au fost vizibile în deplasarea Simonei, care nu a forțat la maxim, iar Kristyna Pliskova reușit câteva puncte ușoare cu scurtele.

La meci a asistat și cel mai bun sportiv al tuturor timpurilor, Nadia Comăneci. Nadia a stat alături de echipa lui Halep și s-a bucurat la fiecare reușită a liderului mondial.

În turul III, Simona Halep va juca cu americanca de 19 ani, Caroline Dolehide. Jucătoare ce a reușit surpriza în meciul său. Caroline a eliminat-o pe Dominika Cibulkova în trei seturi, 5-7, 6-3, 6-4.