Acum citesti:
Manchester United a câștigat derby-ul cu Liverpool
Intreg articolul 2 minute de lectura

www.thesun.co.ukJose Mourinho a obținut a doua victorie în înfruntările directe cu Jurgen Klopp. Echipa tehnicianului portughez, Manchester United a câștigat derby-ul cu Liverpool, scor 2-1. Marcus Rashford a fost eroul ”diavolilor”. Tânărul fotbalist de 20 de ani a marcat ambele goluri ale echipei sale. Primul a venit după o degajare a lui De Gea, o prelungire cu capul a lui Lukaku care a ajuns la Rashford, iar acesta l-a driblat pe fundașul Arnold și a tras fantastic pentru 1-0. Zece minute mai târziu, a venit golul doi. Faza a plecat tot de la portarul lui United și de la o pasă a lui Lukaku pentru Mata, mingea s-a respins la Rashford și atacantul englez nu l-a iertat nici de această dată pe Karius. În repriza secundă, Manchester United s-a retras, iar Liverpool a atacat tot timpul, însă fără a-și crea multe ocazii. În minutul 65, Mane a centrat de pe stânga, iar fundașul gazdelor, ivorianul Eric Bailly a reluat în proprie poartă și oaspeții reveneau în meci. Nu a fost suficient, fotbaliștii lui Mourinho au reușit să mențină avantajul și United s-a impus cu 2-1. Rezultat datorită căruia învingătorii se distanțează tocmai de învinșii lor din această zi la 5 puncte. Manchester United este pe locul II în Premier League cu 65 de puncte. Liverpool se află pe poziția a treia cu 60 de puncte.