Acum citesti:
Măgura Cisnădie a terminat la egalitate cu vicecampioana României
Intreg articolul 2 minute de lectura

Magura CisnadieAl treilea meci din acest sezon dintre Măgura Cisnădie  și HC Dunărea Brăila s-a încheiat indecis, 21-21 (11-12). După ce fetele lui Alexandru Weber s-au impus de o manieră categorică în tur, iar Dunărea a făcut la fel cu trei săptămâni în urmă, în Cupa României, ieri seară Măgura a reușit să obțină un punct pe terenul vicecampioanei României. Gazdele au condus timp de mai bine de 59 de minute, diferența cea mai mare fiind de patru goluri, 8-4 și 18-14. Insuficient, handbalistele din Cisnădie au jucat foarte bine în ultimele 14 minute, timp în care brăilencele au reușit să încrie de numai două ori. Golul egalizator a venit în ultimele secunde ale disputei, datorită Larissei Da Silva. Afost singurul gol al braziliencei din joc.

Măgura Cisnădie: Oana Apetrei (7 goluri), Larissa Araujo (3), Roxana Gatzel (3), Deonise Fachinello (3), Ada Moldovan (2), Mariana Costa (2) și Larissa Da Silva (1).

HC Dunărea Brăila: Vatu (9), Shteriova (6), Gheorghe (2), Axinte (1), Craiu (1), Munteanu (1) și Preda (1).

Datorită acestui rezultat, ambele echipe au coborât un loc în clasament. Măgura a căzut pe poziția a patra, iar Dunărea, pe locul al nouălea. Diferența între cele două formații este de unsprezece puncte.