Acum citesti:
Simona Halep se califică în optimi după peste 2 ore de joc
Intreg articolul 2 minute de lectura

www.wtatennis.comNumărul I WTA a avut parte de o rezistență puternică în turul III al turneului Premier WTA de la Indian Wells. Simona Halep a avut nevoie de peste două ore pentru a trece de tânăra americancă Caroline Dolehide. Meciul a avut trei seturi, iar la final, românca s-a impus 1-6, 7-6, 6-2. Dolehide a început jocul extraordinar și a câștigat primul set în numai 33 de minute, 6-1. În setul al doilea, Halep a reușit break-ul la 3-2 și 4-3, însă adversara de 19 ani a revenit de fiecare dată și a egalat la 5, iar apoi la 6 pentru a trimite partida în tie-break. Acolo, Simona a fost net superioară și s-a impus 7-3 egalând la seturi. În decisiv, tenismena noastră a făcut tot ce a dorit pe teren și a câștigat 6-2, în numai 31 de minute. ”Mult respect pentru Caroline. Este o jucătoare grozavă, iar top spin-ul ei este greu de returnat. Am avut probleme în setul doi, dar am vrut să lupt până la capăt. După ce am câștigat setul doi, mi-am dat seama că am o șansă bună pentru a câștiga meciul. Mi-am spus că trebuie să fiu mai agresivă. M-am deplasat foarte bine și acest lucru m-a ajutat să câștig”, a declarat Simona Halep. Cu acest succes, Simona Halep va lupta pentru sferturile de finală. Pentru a ajunge în primele opt jucătoare ale turneului californian, Halep trebuie să o învingă pe chinezoaica Qiang Wang (55 WTA). Asiatica a ajuns în această fază după o victorie neașteptat de ușoară, 6-1, 6-2 în fața Kristinei Mladenovic.