Acum citesti:
Surpriză uriașă în Champions League! Echipa lui Mourinho a fost eliminată
Intreg articolul 2 minute de lectura

www.bbc.comFC Sevilla a produs prima mare surpriză în optimile de finală ale Uefa Champions League. Spaniolii au reușit să elimine formația antrenată de Jose Mourinho, Manchester United. După ce în tur, cele două echipe remizau 0-0, în această seară, pe ”Teatrul Viselor”, Sevilla a reușit să învingă cu 2-1. Ben Yedder (min.74 și 78) a fost autorul celor două goluri pentru învingători, iar Lukaku (min.84) a înscris pentru gazde. Fanii Sevillei au făcut o atmosferă extraordinară pe Old Trafford. Primele 70 de minute au fost fără mari ocazii. Apoi, Vicenzo Montella a fost extrem de inspirat și l-a trimis în teren pe Ben Yedder (min.72), fotbalist care l-a ajutat să obțină cel mai important succes din cariera sa de antrenor.

www.goal.comOaspeții au deschis scorul în minutul 74. Sarabia a pasat între fundașii adverși lui Yedder, iar acesta a șutat lângă bară, încât De Gea nu a putut opri mingea să intre în poartă. Același fotbalist a făcut dubla după un corner în care Joaquin Correa a prelungit balonul cu capul, iar Ben Yedder l-a învins pe portarul lui United. ”Diavolii roșii” nu s-au lăsat, iar în min.83, Romelo Lukaku a redus diferența. Rashford a avut șansa să egaleze, dar lovitura sa de cap a trecut puțin pe lângă. Ultima fază i-a aparținut Sevillei, Ben Yedder ratând tripla singur cu De Gea. S-a terminat 1-2 și FC Sevilla se califică pentru prima oară în istorie în sferturile de finală ale întrecerii. Formația spaniolă a fost superioară în această dublă în fața lui Manchester United. Pentru englezi, eliminarea în optimi reprezintă un dezastru total, după investițiile majore făcute în ultimii ani.