Acum citesti:
În sfârșit, victorie: Gaz Metan – Concordia Chiajna 2-1
Intreg articolul 2 minute de lectura

Gaz Metan Mediaş a învins-o cu 2-1 pe Concordia Chiajna, sâmbătă seara, şi a pus capăt în sfârșit unei serii de 14 etape fără victorie. Jucătorii Gazului Metan au început tare, dar Rondon a ratat uluitor din faţa porţii. Chiajna a fost aproape de gol prin Marian Cristescu, cel care a preferat o recentrare, faţă în faţă cu Greab. Jucătorii aduşi de Gaz Metan în pauza de iarnă au contribuit la deschiderea scorului. Caiado a centrat perfect în minutul 33, iar Joao Diogo a marcat şi i-a dedicat golul soţiei însărcinate. Mario Rondon şi Iulian Cristea au ratat două ocazii mari pentru Gaz Metan spre finalul primei reprize, iar scorul la pauză a fost 1-0 pentru Gaz Metan.

Repriza secundă a început tot în nota de dominare a medieșenilor, care au mai ratat câteva ocazii, însă cei care au înscris au fost ilfovenii. Andrei Prepeliţă a adus egalarea cu zece minute înainte de final după o fază foarte bine lucrată de Patache. Din păcate pentru echipa lui, fostul stelist a greşit grav pe final şi faza s-a încheiat cu un penalty provocat de Caparco. Diogo Rosado, abia intrat pe teren, a transformat impecabil şi a adus o victorie extrem de importantă pentru Gaz Metan. Pentru antrenorul medieșenilor, Cristian Pustai, a fost victoria cu numărul 100 în Liga 1.

Gaz Metan a acumulat 11 puncte în clasamentul play-out-ului și va juca etapa viitoare în deplasare, cu FC Voluntari.