Acum citesti:
Tabita Teușan a obținut încă un succes la atletism
Intreg articolul 2 minute de lectura

Alergătoarea născută în Sibiu a fost cea mai bună sportivă din cadrul întrecerii de 4 kilometri la Campionatul Național de Cros. În 14 aprilie, la Botoșani, Tabita Teușan a fost de neoprit în cursa de junioare II. Au luat startul peste 50 de atlete. S-a alergat pe o suprafață total diferită față de care Tabita se pregătește de obicei. 13 minute, 53 de secunde și 44 de sutimi a fost timpul învingătoarei. Alexandra Drăghicescu (Liceul Tehnic Brătianu) și Laura Corhana (Ceahlăul Piatra Neamț) au fost sportivele ce s-au clasat pe următoarele două poziții. Tabita reprezintă CSȘ Șoimii Sibiu și CSM Sibiu. Ea este pregătită de Ligia Cuciorovschi.

Rezultate excelente pentru atleții medieșeni

La Campionatul Național de Cros s-au prezentat foarte bine și atleții din Municipiul de pe Târnava Mare. Sportivii de la CSȘ Mediaș au cucerit șase medalii, dintre care două la individual și patru la echipe. La individual, Iulia Mărginean și Cătălin Baciu au urcat pe podium. Ambii au câștigat o medalie de argint. Iulia a obținut medalia în proba de 3 kilometri, junioare III, iar Cătălin a făcut acest lucru la copii III. 10 minute, 3 secunde și 30 de sutimi a fost rezultatul Iuliei, iar Cătălin a terminat concursul în 4:17:29. La echipe, CSȘ Mediaș a terminat pe locul III la junioare 3 (Iulia Mărginean, Daria Mărginean, Silvia Obrejan și Ștefania Weber), pe locul II la copii 2 feminin (Vanesa Giangu, Iulia Antal, Alexia Hasu și Cătălina Parău), locul III la copii 2 masculin (Antonio Băcilă, Mominik Stetz, Mark Vandor și Alexandru Radu) și locul II la copii 3 feminin (Irina Sandoiu, Petra Stetz, Georgiana Blăjan și Mara Ibășfălean). Campionatul Național de Cros a adus la start 548 de atleți.