6.1 C
joi, aprilie 18, 2024

FC Hermannstadt a terminat la egalitate în primul amical

Două goluri s-au marcat în primul meci amical susținut de FC Hermannstadt în această perioadă de pregătire. Echipa sibiană a încheiat la egalitate, 1-1 partida contra vicecampioanei Albaniei, Kukesi. Formație care va juca în preliminariile Champions League. Adversarii au deschis scorul în repriza secundă. Răspunsul ”alb-roșilor” a fost oferit de Ștefan Blănaru care a înscris pentru 1-1, în minutul 75. Alex Pelici a început disputa cu următorii jucători: Cătălin Căbuz, Alexandru Coman, Ionuț Stoica, Alexandru Dandea, Daniel Tătar, Răzvan Dâlbea, Ilja Antonov, Andrei Hergheligiu, Bogdan Rusu, Petrișor Petrescu și Tsoumou Juvhel. Pe parcursul jocului au mai intrat în teren fotbaliștii Toma Niga, Răzvan Began, Cătălin Pîrvulescu, Lucian Dumitriu, Claudiu Pamfile, Cosmin Neagu, Alexandru Curtean și Ștefan Blănaru. ”Sunt mulțumit de modul în care ne-am comportat. Pentru noi a fost primul amical din această perioadă, în vreme ce adversarul se află pe ultima sută de metri cu pregătirile pentru noul sezon. Avem condiții bune de pregătire și sunt bucuros că întâlnim în această perioadă adversari buni”, a declarat, la finalul meciului, antrenorul Alex Pelici. Următorul amical pentru sibieni va fi în compania vicecampioanei Macedoniei, Vardar Skopje. Partida va avea loc în 29 iunie.