Sibiu
vineri, martie 29, 2024

Peter Herman, locul 5 la Europene

Cele mai citite

Atletul medieșan și colegii săi de la naționala României Under 20 au terminat pe locul 5 la Campionatul European de Alergare Montană. Sportivii tricolori au alergat fiecare câte 6 kilometri și 365 de metri. Peter a avut al doilea timp din cadrul echipei sale. El a încheiat cursa în 27 de minute și 49 de secunde. Campionatul European de Alergare Montană s-a desfășurat în capitala Macedoniei, Skopje. Concursul a avut loc în 1 iulie. A fost cea de-a șaptesprezecea ediție a competiției. Au luat startul pe traseu 239 de alergători. Peter Herman reprezintă Clubul Sportiv Școlar din Mediaș. El este pregătit de Vasile Herman. ”Am venit cu echipa pe locul 5 și am adunat cam aceleași puncte ca anul trecut. Anul acesta, concurenții au fost mult mai puternici și mai bine pregătiți pe traseul sportiv. A fost un concurs frumos, am trecut peste toate greutățile și am reușit să-mi fac treaba bine”, a declarat Peter la Nova TV.

spot_img
spot_img
Ultimele știri

Vremea în aprilie: temperaturi mai ridicate decât cele normale perioadei

Pe tot parcursul lunii aprilie, temperaturile vor fi mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă.Săptămâna 1-8 aprilieValorile termice...