5.1 C
Sibiu
vineri, aprilie 19, 2024

Bronz pentru un atlet din Mediaș cu lotul național la Campionatele Balcanice de Atletism

spot_imgspot_imgspot_img
Cele mai citite

Performanță de excepție pentru sportul medieșean. Atletul Alexandru Vandor, legitimat la Clubul Sportiv Școlar Mediaș și pregătit de profesorul Vasile Ibășfălean a câștigat medalia de bronz cu lotul național de juniori în cadrul Campionatelor Balcanice de Atletism în Sală, competiție desfășurată în Turcia, la Istanbul. Alexandru Vandor s-a clasat pe locul 3 cu lotul național în proba de 4×400 de metri cu timpul de 3 minute, 19 secunde și 40 de sutimi, ceea ce reprezintă un record național de juniori 1 la concursurile indoor. La aceeași competiție, Alexandru Vandor s-a clasat pe locul 6 în proba de 800 de metri, înregistrând un record personal cu timpul de 1 minut, 54 de secunde și 35 de sutimi. Alexandru Vandor va participa peste două săptămâni la Cmpionatele Naționale de Juniori la București, unde obiectivul fixat este titlul național în proba de 800 de metri și un nou record personal. „Pot să vă spun că a fost un concurs dificil având în vedere că a fost prima ediție la care au participat 16 țări. România s-a deplasat cu un sportiv pe probă având în vedere costul deplasării cu avionul (asta pentru siguranța sportivilor în legătură cu atentatele din Turcia),iar alte țări s-au deplasat cu doi sportivi pe probă, deplasandu-se cu autocare”, a spus Vasile Ibășfălean, antrenorul lui Alexandru Vandor.