FC Botosani Gaz Metan Medias

Sport 7.05.2017

Echitabil: FC Botoşani – Gaz Metan Mediaş 0-0

Gaz Metan şi FC Botoşani au terminat la egalitate, scor 0-0, partida din etapa a 3-a a returului play-out-ului Ligii I. Prima ocazie a partidei le-a aparţinut gazdelor în minutul 7. Popovici a reluat din voleu din interiorul careului, însă portarul Alexandru Greab a respins. În minutul 14, botoşănenii au avut o nouă ocazie prin Elek, care a reluat cu capul puţin pe lângă poartă din 7 metri. Tot gazdele au fost foarte aproape de gol în minutul 34, când Mihai Roman a executat excelent o lovitură liberă, însă Alexandru Greab a scos de la vinclu. În minutul 42, FC Botoşani a avut cea mai mare ocazie a primei reprize. Popovici l-a întors în careu pe Trtovac şi a şutat foarte bine, însă bara s-a opus golului.

Medieşenii au avut prima ocazie a reprizei secunde în minutul 61, când Romeo Roberto a şutat spre poarta gazdelor, însă mingea a fost deviată. Acelaşi Romeo Roberto a fost angajat foarte bine de Eric 4 minute mai târziu, însă a şutat pe lângă poartă. FC Botoşani a irosit o şansă uriaşă de a înscrie în minutul 73, când Popovici a rămas singur în careu, însă a şutat în portarul Alexandru Greab. Medieşenii au avut ocazie să încheie victorioşi partida, însă şutul lui Ovidiu Bic a lovit bara transversală.

Etapa viitoare, Gaz Metan joacă pe teren propriu cu FC Voluntari.