CSU Steaua

Sport 8.05.2017

CSU pierde cu Steaua și este la un ”pas” de eliminare

CSU SteauaCSU Sibiu a pierdut primul joc din play-off pe terenul Stelei. ”Militarii” au câștigat la 2 puncte diferență, 81-79 (17-18; 24-18; 19-19; 21-24). Elevii lui Dan Fleșeriu au avut șansa să egaleze sau chiar să câștige la ultima fază a meciului, cu 8 secunde rămase până la final, dar căpitanul Mijajlovic a fost ținut foarte bine de apărarea adversă, iar Chris Cooper nu a reușit să bage mingea în coș la o aruncare foarte dificilă de pe extremă. Astfel, bucureștenii conduc la general cu 2-1 și sunt la un pas de calificare, pe când sibienii trebuie să învingă miercuri, și apoi în Sala Transilvania, pentru a ajunge în finală. Partida a fost destul de echilibrată, puține momente a fost o distanță mai mare de 5 puncte între cele două formații. Galben-albaștrii au câștigat sfertul inaugural, scor 16-15 și au mai condus cu 25-23 în minutul 13, dar pe urmă steliștii au ajuns la conducere și nu au mai cedat-o până la final. Bogdan Popescu a fost cel mai bun jucător al partidei. Baschetbalistul în vârstă de 39 de ani a făcut un meci senzațional, reușind 25 de puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive. Ceilalți marcatori pentru CSU au fost căpitanul Mijajlovic (14), Cooper (13), Lalovic (11), Paliciuc (7), Davis (5) și Hardy (4). De partea cealaltă, Runkauskas (23 pts.), Curry (15), Malesevic (12), Flaker (11), Dudzinski (10), Fraseniuc (8) și Baciu (2) au punctat pentru echipa învingătoare.