Gaz Metan FC Voluntari 4-1

Sport 12.05.2017

I-au umplut de goluri: Gaz Metan – FC Voluntari 4-1

Gaz Metan a învins fără nicio problemă pe teren propriu, vineri seara, formația FC Voluntari, scor 4-1, în cea de-a 10-a etapă din play-out. La finalul primei reprize scorul a fost 0-0, dar în a doua parte a meciului Gaz Metan s-a dezlănțuit. Eric și Buziuc au reușit câte o dublă și au asigurat astfel cea mai clară victorie din play-out. Brazilianul Eric de Oliveira a deschis scorul în minutul 51 cu un șut la colțul scurt, după o acțiune personală, în care l-a întors de două ori pe Acsinte. Buziuc a majorat avantajul echipei sale în minutul 55 cu o reluare din apropiere a unei centrări de pe partea dreaptă, venită de la Crețu. A fost 3-0 pentru Gaz Metan în minutul 62. Eric a realizat dubla, după ce centrarea sa din lovitură liberă a intrat în poartă. Medieșenii au marcat și în proprie poartă în minutul 68. FC Voluntari a redus din diferență, după ce Buzean a înscris în proprie poartă. Buzean a deviat greșit o centrare venită din corner, iar Greab nu a mai putut face nimic. Și Alexandru Buziuc a reușit dubla în minutul 83. Acesta a reluat cu capul, la colțul scurt, centrarea lui Roberto Romeo, de pe partea dreaptă. În urma acestei victorii, Gaz Metan și-a consolidat locul 2 în play-out, având 34 de puncte. Etapa viitoare, medieșenii vor juca cu CSM Politehnica Iași. Partida este programată vineri, 19 mai, de la ora 20.30.