1.2 C
Sibiu
miercuri, noiembrie 12, 2025

Astrid Fodor: Spațiile verzi, una din prioritățile noastre

Cele mai citite

Municipalitatea a început de aproximativ o lună plantările de primăvară în spațiile și zonele verzi din Sibiu. Astfel, au fost plantate 35 000 de flori, 200 de pomi și arbuști cu flori și peste 7 000 de metri pătrați de gazon.

“Ne concentrăm în continuare pe întreţinerea zonelor existente şi pe extinderea acestora acolo unde este posibil, însă avem şi proiecte de mai mare anvergură ce privesc parcul Ştrand şi parcul Sub Arini, urmând a se realiza studiile de fezabilitate. Spaţiile verzi trebuie să fie una dintre priorităţile noastre pentru că au ca efect indiscutabil creşterea calităţii vieţii pentru comunitate”,

a declarat Astrid Fodor, primarul interimar al municipiului Sibiu.
Un număr de 100 de pomi au fost plantaţi pe străzile pe care s-au executat lucrări de reabilitare sau reparaţii, fiind totodată completate şi aliniamentele pe străzi precum Bahluiului, bulevardul Victoriei, dar şi în parcul Sub Arini. În cartierul Vasile Aaron, pe străzile modernizate în anul precedent, dar şi în alte zone din oraş au fost plantaţi în total aproximativ 100 de arbuşti cu flori.
Cu gazon rulat și parțial prin însămânțare a fost amenajată și porţiunea dintre Calea Dumbrăvii şi Pădurea Dumbrava pe care înainte se aflau şinele de tramvai. În prezent, întreaga suprafaţă de aproximativ 10.000 de metri pătraţi, de la intrarea principală în Cimitirul Municipal şi până la Grădina Zoologică, este o zonă verde amenajată chiar la liziera Pădurii Dumbrava, drum care duce spre zona de agrement ce include Grădina Zoologică Sibiu şi Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale Astra.
În prezent, în sere se pregătesc alte 70 000 de plante anuale care vor fi plantate la vară, printre acestea regăsindu-se salvie, ageratum, gazania, verbena sau begonia. De asemenea, 3.000 de muşcate urmează să fie amplasate în luna mai pe stâlpi şi în jardinierele din centru, pe Podul Miniciunilor şi Podul Neculce.
Aroximativ jumătate din materialul verde folosit pentru plantările de primăvară a provenit din serele Serviciul Public de Administrare a Parcurilor și Zonelor Verzi, iar restul de plante, arbori și arbuști au fost cumpărați. Pentru achiziția de gazon rulat, semințe pentru gazon, arbori și pansele pentru plantările de primăvară a fost cheltuită suma de 144.354 lei.

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

ULTIMA ORĂ: Guvernul României va prelua controlul operațiunilor gigantului rus Lukoil din țară

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat, marți seara, că România trebuie să preia controlul asupra operațiunilor Lukoil din țara...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect