Andreea Dragoman a încheiat cu un argint naționalele de tenis de masă

Georgian Fulea

Publicat

pe

Campionatul Național de Tenis de Masă Individual Romstal de la Buzău a fost una din puținele competiții interne din ultimii ani în care Andreea Dragoman nu a obținut măcar o medalie de aur. Totuși, tenismena născută în Mediaș a avut o evoluție deosebită în concursul de seniori, și după 2 medalii de bronz, la simplu și la dublu mixt, ea a încheiat turneul cu un argint în proba de dublu. Alături de colega de la CSA Steaua București, Bernadette Szocs au ajuns până în finală. Acolo, cele două jucătoare au întâlnit dublul mai omogen din Slatina, Adina Diaconu și Irina Ciobanu, pierzând cu 3-1 la seturi după un meci disputat, în care oltencele au jucat mai bine punctele importante.

PUBLICITATE

Semifinalele și finalele competiției au fost transmise în direct pe Look Sport. Angelica Toma și Andreea Balint (3-0), Alexandra Ioniță și Daniela Galina (3-0), Eliza Samara și Elena Zaharia (3-2) au fost dublurile pe care Andreea Dragoman și Bernadette Szocs le-au învins până în marea finală a întrecerii.

Aici puteți urmări finala de dublu feminin:

PUBLICITATE

Andreea Dragoman este antrenată de Ionuț Seni. Ea a început tenisul de masă ca sport de performanță la CS Romgaz Mediaș, alături de antrenorul Gheorghe Vaida.

pe

Gaz Metan Mediaș joacă, miercuri după amiaza, în 16-imile Cupei României cu Concordia Chiajna, în deplasare.

Medieșenii abordează partida cu un moral excelent după victoria din deplasare, 2-1, cu Rapid, de vinerea trecută. Succesul a coincis cu prima partidă a lui Ilie Poenaru în rolul de tehnician al “lupilor negri”.

PUBLICITATE

Medieșenii se așteaptă la o partidă dificilă la Chiajna din două motive: Concordia joacă foarte bine în acest început se sezon al ligii secunde, anunțându-se o candidate certă pentru promovarea în Liga I, iar pe de altă parte fotbaliștii lui Ilie Poenaru trebuie să se adapteze rapid la gazonul de la Chiajna, unul artificial.

Chiar și în aceste condiții, Ilie Poenaru nu concepe alt rezultat decât victoria și a spus că Gaz Metan trebuie să-și respecte blazonul de formație din prima ligă. Partida dintre Concordia Chiajna și Gaz Metan se dispută miercuri după amiaza de la ora 16.30.

“Eu îmi doresc să câștig fiecare partidă. Întâlnim o echipă foarte bună, care după toate rezultatele de până acum și după felul în care joacă, are șanse mari să promoveze anul viitor în Liga I, deci mă aștept la un meci foarte greu. În plus, jucăm și pe un teren sintetic și va trebui să ne adaptăm foarte repede.

PUBLICITATE

Trebuie să câștigăm această partidă pentru că suntem echipă de Liga I și trebuie să ne respectăm blazonul”, a spus noul tehnician al medieșenilor, Ilie Poenaru.

pe

FC Hermannstadt a făcut instrucţie cu Dacia Unirera Brăila, sâmbătă, la Mediaş, reuşind să se impună cu un categoric 6-0.

Sibienii au condus la pauză cu 1-0, însă s-au dezlănţuit în repreiza secundă., În prepriza a doua, elevii lui Florentin Petre s-au prăbușit și au încasat cinci goluri. Pentru FC Hermannstadt au marcat Buhăcianu în minutele 37 şi 70, Silviu Balaure în minutele 8 şi 90+2, Popescu în minutul 67, şi Sîntean în minutul 83.

PUBLICITATE

Marius Măldărășanu, antrenorul lui FC Hermannstadt, a fost extrem de inspirat azi. În partea secundă i-a introdus pe Balaure, Popescu și Sîntean, iat toți trei au marcat.

PUBLICITATE

Judeţ

Gaz Metan a câştigat cu Rapid după 5 înfrângeri consecutive

Avatar

Publicat

pe

După 5 înfrângeri consecutive, Gaz Metan a câştigat, vineri seara, la limită, cu Rapid Bucureşti. Ilie Poenaru. noul tehnician al medieşenilor, a debutat astfel cu o victorie.

Gaz Metan a deschis scorul în minutul 7 al partidei de pe Arena Națională. Ronaldo Deaconu a executat o lovitură de colț de pe partea dreaptă, iar Yuri Matias a înscris cu o lovitură de cap. Rapid a egalat peste doar trei minute, atunci când Alexandru Albu a marcat direct dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri.

PUBLICITATE

În minutul 18, Gabriel de Moura a centrat de pe partea dreaptă, Christian Irobiso a trimis mingea cu capul dar portarul Horațiu Moldovan a reușit să prindă mingea. Peste alte șase minute, portarul Octavian Vîlceanu a reținut în doi timp șutul lui Nicolae Carnat.

În minutul 51, Ljuban Crepulja a șutat de la peste 20 de metri, portarul Octavian Vîlceanu a deviat mingea care a lovit bara transversală și a ieșit în corner. În minutul 51, Ljuban Crepulja a șutat de la peste 20 de metri, portarul Octavian Vîlceanu a deviat mingea care a lovit bara transversală și a ieșit în corner.

Gaz Metan a dat lovitura în minutul 76 atunci când Ronaldo Deaconu l-a deschis foarte bine pe Vlad Morar în adâncime, iar acesta l-a lobat pe Horațiu Moldovan și a înscris. În urma acestui rezultat, medieşenii acumulează 7 puncte în clasamentul Ligii I.

PUBLICITATE

Pentru Gaz Metan urmează partida din 16-imile Cupei României împotriva Concordiei Chiajna. Partida este programată miercuri, 22 septembrie, de la ora 16:30.