Bazinul Olimpia rămâne la CSM

Redactia Sibiu 100%

Publicat

pe

S-a încheiat un scandal presărat cu de toate, de la �vorbe de dulce� la evenimente tragice. Rezultatul: rămas cum am stabilit, adică nu s-a schimbat nimic. Cazul bazinului de înot Olimpia este închis definitiv. După ce în 2008 a existat un adevărat scandal cu privire la bazinul Olimpia şi la cine ar trebui să îl administreze, directorul Clubului Sportiv Mu­nicipal (CSM) Sibiu, Viorel Cintean, spune că s-a pus punct tuturor discuţiilor şi că bazinul Olimpia va rămâne în continuare în administrarea clubului. �Este o problemă veche care nu mai intra în discuţie. S-au lămurit toate aspectele. Bazinul Olimpia rămâne în continuare la CSM, în administrarea clubului, urmând să-şi desfăşoare activităţile sportive şi cu publicul după programul afişat. Este o problemă încheiată�, a declarat pentru Sibiu 100%, Viorel Cintean. Cu toate că a fost dispus la un moment dat să cedeze drepturile de administrare către Consiliul Local din cauza lipsei fondurilor pentru întreţinere, directorul CSM, Viorel Cintean pare mulţumit de deznodământ şi spune că în curând, prin investiţiile derulate, bazinul Olimpia se va alinia standardelor europene. Pentru moment însă, lucrările sunt oprite din cauza reorganizării ministerului. �În ceea ce priveşte investiţiile pe care le-am solicitat, bazinul de înot este deja refăcut. Urmează ca, după clarificarea problemelor de organizare a ministerului, să continuăm reamenajarea, în sen­sul că trebuie să refacem bazinul şi platformele pentru sărituri care nu mai sunt conform standar­delor europene de concurs�, spune Cintean. Moartea Flaviei a declanşat scandalul Scandalul de la Olimpia s-a declanşat în primăvara anului trecut după ce Flavia Mocanu, o fetiţă de 10 ani, s-a înecat în bazinul de înot. Controlul de la acea dată a Oficiului pentru Protecţia Consumatorilor Sibiu a scos la iveală probleme igienico-sanitare grave, fapt pentru care bazinul a fost închis publicului până la începutul lunii noiembrie. Potrivit Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, nimeni nu a fost vinovat de moartea Flaviei. În urma anchetei s-a hotărât scoaterea de sub urmărire penală a îngrijitoarei de la bazinul Olimpia care, deşi nu se afla în apropierea bazinului în momentul în care fetiţa s-a înecat, a fost absolvită de orice vină. Motivul acestei hotărâri îl reprezintă res­ponsabilităţile multiple pe care îngrijitoarea le avea prevăzute în fişa postului. Imediat după tragicul eveniment primarul Klaus Iohannis a adus în discuţie posibilitatea trecerii bazinului în administrarea Primăriei şi a cerut sancţionarea de urgenţă a administratorilor. Edilul-şef al Sibiului l-a caracterizat atunci pe Viorel Cintean drept �administrator inconştient� şi �director incapabil�. ANS-ul a spus �pas� Primăriei Solicitarea Primăriei Munici­piului Sibiu de administrare a bazinului Olimpia nu a primit nici un fel de răspuns decât atunci când s-a apelat la puterea de convingere a deputatului Ovidiu Ganţ. Nici atunci, însă, răspunsul nu a fost unul pe placul Primăriei. Agenţia Na­ţională pentru Sport (ANS) nu a răs­puns cererii formulate de pri­marul Klaus Iohannis care era hotărât să investească în modernizarea bazei sportive. Singurul răspuns a venit în urma solicitării lui Ovidiu Ganţ, deputatul Forumului Democrat al Germanilor din România. Octavian Belu, preşedintele Agenţiei Naţio­nale pentru Sport a transmis atunci că �baza materială sportivă a Clubului Sportiv Municipal Sibiu, inclusiv bazinul Olimpia, face parte din strategia de dezvoltare pe termen mediu şi lung a ANS, astfel încât considerăm, pentru moment, că preluarea de către Consiliul Local al Municipiului Sibiu nu ar reprezenta o soluţie optimă pentru mişcarea sportivă de performanţă�. După acest răspuns, care l-a dezamăgit pe deputatul Ovidiu Ganţ, discuţiile au rămas totuşi deschise. Asta până în acest moment când, conform declaraţiilor directorului CSM Sibiu, Viorel Cintean, rezul­tatul este final, bazinul Olimpia rămâne în administrarea clubului.

pe

FC Hermannstadt a făcut instrucţie cu Dacia Unirera Brăila, sâmbătă, la Mediaş, reuşind să se impună cu un categoric 6-0.

Sibienii au condus la pauză cu 1-0, însă s-au dezlănţuit în repreiza secundă., În prepriza a doua, elevii lui Florentin Petre s-au prăbușit și au încasat cinci goluri. Pentru FC Hermannstadt au marcat Buhăcianu în minutele 37 şi 70, Silviu Balaure în minutele 8 şi 90+2, Popescu în minutul 67, şi Sîntean în minutul 83.

PUBLICITATE

Marius Măldărășanu, antrenorul lui FC Hermannstadt, a fost extrem de inspirat azi. În partea secundă i-a introdus pe Balaure, Popescu și Sîntean, iat toți trei au marcat.

pe

După 5 înfrângeri consecutive, Gaz Metan a câştigat, vineri seara, la limită, cu Rapid Bucureşti. Ilie Poenaru. noul tehnician al medieşenilor, a debutat astfel cu o victorie.

Gaz Metan a deschis scorul în minutul 7 al partidei de pe Arena Națională. Ronaldo Deaconu a executat o lovitură de colț de pe partea dreaptă, iar Yuri Matias a înscris cu o lovitură de cap. Rapid a egalat peste doar trei minute, atunci când Alexandru Albu a marcat direct dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri.

PUBLICITATE

În minutul 18, Gabriel de Moura a centrat de pe partea dreaptă, Christian Irobiso a trimis mingea cu capul dar portarul Horațiu Moldovan a reușit să prindă mingea. Peste alte șase minute, portarul Octavian Vîlceanu a reținut în doi timp șutul lui Nicolae Carnat.

În minutul 51, Ljuban Crepulja a șutat de la peste 20 de metri, portarul Octavian Vîlceanu a deviat mingea care a lovit bara transversală și a ieșit în corner. În minutul 51, Ljuban Crepulja a șutat de la peste 20 de metri, portarul Octavian Vîlceanu a deviat mingea care a lovit bara transversală și a ieșit în corner.

Gaz Metan a dat lovitura în minutul 76 atunci când Ronaldo Deaconu l-a deschis foarte bine pe Vlad Morar în adâncime, iar acesta l-a lobat pe Horațiu Moldovan și a înscris. În urma acestui rezultat, medieşenii acumulează 7 puncte în clasamentul Ligii I.

PUBLICITATE

Pentru Gaz Metan urmează partida din 16-imile Cupei României împotriva Concordiei Chiajna. Partida este programată miercuri, 22 septembrie, de la ora 16:30.

PUBLICITATE

Judeţ

Gaz Metan Mediaş şi-a găsit antrenor după despărţirea de Mihai Teja

Avatar

Publicat

pe

Gaz Metan Mediaş şi-a găsit antrenor la doar câteva zile distanţă după ce oficialii grupării medieşene au încheiat conturile cu fostul tehnician Mihai Teja.

Ilie Poenaru, fost antrenor al formaţiei Academica Clinceni, va conduce formaţia medieşeană până în vara anului viitor. Ilie Poenaru a reuşit sezonul trecut să ajungă cu Academica Clinceni în play-off-ul Ligii I, fiind una dintre surprizele campionatului.

PUBLICITATE

Conducerea clubului Gaz Metan și tehnicianul Mihai Teja au ajuns la o înțelegere privind rezilierea pe cale amiabilă a contractului acestuia. Alături de acesta au plecat de la echipă și antrenorul secund Eusebiu Tudor, dar și analistul video Mircea Diaconescu.

Gaz Metan ocupă în acest moment penultimul loc în clasamentul Ligii I cu doar 4 puncte. În ultimele două etape medieşenii au pierdut pe teren propriu cu UTA Arad, scor 0-1 şi cu FC Voluntari, scor 1-2.