BC CSU Sibiu și-a aflat adversarii din grupele FIBA Europe Cup

Georgian Fulea

Publicat

pe

Galben-albaștrii au aflat echipele cu care se vor duela în sezonul regulat al Fiba Europe Cup 2020-2021. BC CSU Sibiu va juca direct în grupele competiției, în compania echipelor din grupa D:  Bakken Bears Aarhus (Danemarca), CSM CSU Oradea și Besiktas J.K. ( Turcia).

Astăzi la prânz, la sediul FIBA din Munchen, a fost organizată tragerea la sorți a grupelor și duelurile care vor avea loc în debutul sezonului regulat al competiției. Evenimentul a avut loc on-line și s-a aflat că echipa noastră va juca în grupa D, în compania formațiilor Bakken Bears Aarhus (Danemarca), CSM CSU Oradea și Besiktas J.K ( Turcia). La o primă vedere, confruntările nu se anunță deloc simple, pentru jucătorii lui Dan Fleșeriu, având adversari redutabili. Bakken Bears Aarhus este deținătoarea Cupei Danemarcei, iar în sezonul anterior al FIBA Europe Cup au avut un parcurs excelent, până în semifinalele competiției. CSM Oradea a încheiat sezonul pe locul secund în Liga Națională și a învins CSU în majoritatea duelurilor avute. Besiktas J.K a avut un parcurs bun și ea în competițiile europene, calificându-se, în sezonul anterior, în primele 16 echipe ale întrecerii. ”O grupă valoroasă din punctul meu de vedere, cu echipe mai puternice decât în sezonul trecut, având în vedere că echipa din Danemarca ajuns în semifinale. Și Besiktas este, teoretic, peste echipa din Turcia cu care am jucat în sezonul trecut. Ne așteaptă, așadar, meciuri interesante, vom avea timp ceva mai mult decât în sezonul trecut să pregătim echipa și să reușim să câștigăm mai multe meciuri decât am reușit sezonul trecut. Acesta ar fi primul obiectiv”, a spus Dan Fleșeriu, antrenorul BC CSU Sibiu.

pe

FC Hermannstadt joacă, în această după amiază, în deplasare, împotriva celor de la Club Atletic Oradea în șaisprezecimile Cupei României.

Club Atletic Oradea evoluează în prezent în Liga 3, seria 10, unde ocupă locul 2 cu 10 puncte după primele 4 etape. De asemenea, în etapa precedentă de Cupa României, bihorenii au reușit o performanță notabilă, eliminând pe cei de la ,,U” Cluj, cu scorul de 2-1.

PUBLICITATE

De cealaltă parte, FC Hermannstadt a trecut în turul 4 de cei de la A.F.C.Odorheiu Secuiesc, cu scorul de 3-1 la penalti-uri, după ce în timpul regulamentar de joc scorul a fost 0-0. Pentru această confruntare din lotul sibienilor vor lipsi fundașul central Paul Antoche, mijlocașul defensiv Mino Sota și playmakerul Ionuț Năstăsie, accidentați.

Partida dintre Club Atletic Oradea și FC Hermannstadt se dispută astăzi, de la ora 16:30, pe Stadionul “Iuliu Bodola” din Oradea. Partida va fi transmisă live pe pagina de facebook oficială a clubului FC Hermannstadt.

,,Așa cum am declarat și în trecut, Cupa României este o competiție care ne interesează. S-a văzut acest lucru și în meciul precedent cu Odorheiu, chiar dacă ne-am calificat mai greu. Să nu uităm de faptul că atunci veneam după o pauză competițională care ne-a scos oarecum puțin din ritm.

PUBLICITATE

Pe de altă parte, este o ocazie în plus pentru fotbaliștii care au primit mai puține minute până acum să demonstreze că au valoare. Sunt convins că vor face asta în meciul cu cei de la Oradea. Vor fi mai multe schimbări în primul XI, însă sper ca ele să fie decisive, în favoarea noastră”, a declarat tehnicianul sibienilor, Marius Măldărășanu.

pe

Gaz Metan Mediaș joacă, miercuri după amiaza, în 16-imile Cupei României cu Concordia Chiajna, în deplasare.

Medieșenii abordează partida cu un moral excelent după victoria din deplasare, 2-1, cu Rapid, de vinerea trecută. Succesul a coincis cu prima partidă a lui Ilie Poenaru în rolul de tehnician al “lupilor negri”.

PUBLICITATE

Medieșenii se așteaptă la o partidă dificilă la Chiajna din două motive: Concordia joacă foarte bine în acest început se sezon al ligii secunde, anunțându-se o candidate certă pentru promovarea în Liga I, iar pe de altă parte fotbaliștii lui Ilie Poenaru trebuie să se adapteze rapid la gazonul de la Chiajna, unul artificial.

Chiar și în aceste condiții, Ilie Poenaru nu concepe alt rezultat decât victoria și a spus că Gaz Metan trebuie să-și respecte blazonul de formație din prima ligă. Partida dintre Concordia Chiajna și Gaz Metan se dispută miercuri după amiaza de la ora 16.30.

“Eu îmi doresc să câștig fiecare partidă. Întâlnim o echipă foarte bună, care după toate rezultatele de până acum și după felul în care joacă, are șanse mari să promoveze anul viitor în Liga I, deci mă aștept la un meci foarte greu. În plus, jucăm și pe un teren sintetic și va trebui să ne adaptăm foarte repede.

PUBLICITATE

Trebuie să câștigăm această partidă pentru că suntem echipă de Liga I și trebuie să ne respectăm blazonul”, a spus noul tehnician al medieșenilor, Ilie Poenaru.

PUBLICITATE

Sport

FC Hermannstadt a reuşit să învingă la scor de tenis Dacia Unirea Brăila

Avatar

Publicat

pe

FC Hermannstadt a făcut instrucţie cu Dacia Unirera Brăila, sâmbătă, la Mediaş, reuşind să se impună cu un categoric 6-0.

Sibienii au condus la pauză cu 1-0, însă s-au dezlănţuit în repreiza secundă., În prepriza a doua, elevii lui Florentin Petre s-au prăbușit și au încasat cinci goluri. Pentru FC Hermannstadt au marcat Buhăcianu în minutele 37 şi 70, Silviu Balaure în minutele 8 şi 90+2, Popescu în minutul 67, şi Sîntean în minutul 83.

PUBLICITATE

Marius Măldărășanu, antrenorul lui FC Hermannstadt, a fost extrem de inspirat azi. În partea secundă i-a introdus pe Balaure, Popescu și Sîntean, iat toți trei au marcat.