Cinci dintre restauratorii Departamentului de Conservare – Restaurare, Serviciul Bunuri Culturale Mobile, din cadrul Complexului Național Muzeal ASTRA au fost premiați la Salonul Naţional de Restaurare, cel mai important eveniment de gen din ţară, desfăşurat la Craiova în perioada 11-15 octombrie 2013. Ei sunt Geanina Ionescu care a primit marele premiu pe țară pentru restaurare icoane pe sticlă, Gabriela Negoescu care a obținut marele premiu pe țară pentru restaurare lemn policrom, Vasilica Izrailă care s-a întors cu o diplomă de merit pentru restaurare textile, Mirel Bucur care a primit o diplomă de excelență pentru restaurare icoane pictate pe lemn și Florența Moga, care a obținut o diplomă de excelență pentru restaurare pile – blană.
Muzeul din Sibiu și cel din Craiova au fost cele mai premiate muzee la acest salon, premiile fiind de o importanță majoră atât pentru restaurator cât și pentru instituția pentru care lucrează. Piesele restaurate sunt de o valoare istorică inestimabilă și fiecare restaurator premiat s-a evidențiat prin pasiunea, dedicarea și abilitatea de a restaura impecabil obiectul de pe domeniul său. Astfel, obiecte de cult în stadii puternice de degradare au ieșit din mâinile lor opere demne de pus în expoziții. Fie că vorbim de o ladă venețiană care datează din anul 1400, fie că vorbim despre un element de vestimentație săsesc ce a fost țesut după anul 1905, sau pieptare de început de secol XX, ori poate icoane vechi, pe sticlă sau lemn, toate au fost trimise la Sibiu degradate și „bolnave”, așa cum spun chiar restauratorii, iar la Salon au fost expuse restaurate extraordinar și chiar în timp record, cei 5 angajați ai muzeului ducând mai departe renumele Sibiului cu privire la restaurearea obiectelor de cult.
Salonul Național de Restaurare este organizat de Muzeul Olteniei din Craiova, iar la ediția de anul acesta au fost prezentate peste 70 de exponate restaurate.




