Vineri, 13 noiembrie 2015, Astra Film prezintă documentarului „Apocalipsa după Cioran”, în regia lui Sorin Ilieșiu. Documentarul va fi prezentat din oră în oră, în cadrul „Zilelor Emil Cioran” începând cu ora 10:00, la Astra Film Cinema din Piața Mică, nr. 11.
La proiecții vor fi prezenți elevi ai Colegiului Național „Octavian Goga”, Liceul de artă, Liceul Teoretic ”O. Ghibu” și Liceul Teoretic ”C. Noica”, intrarea fiind liberă în limita locurilor disponibile.
Cu puțin înainte de moartea lui Cioran în 1995, filosoful și discipolul Gabriel Liceanu narează povestea maestrului său, „un Nietzsche contemporan trecut pe la școala moraliștilor francezi, considerat scepticul de serviciu al unei lumi în declin, nihilistul veacului”. Documentarul ne poartă în mansarda lui Cioran din cartierul Odéon din Paris și în locurile sale preferate, dar și pe meleagurile sibiene, acolo unde filosoful nu a mai revenit niciodată după plecarea sa din 1937 în Franța.
Informații suplimentare la numărul de telefon: 0751.166.516