fbpx
Connect with us

Judeţ

Gaz Metan a învins la limită nou promovata CS Mioveni în primul meci al sezonului

Avatar

Published

on

Gaz Metan Mediaş a învins cu scorul de 1-0 CS Mioveni în prima partidă oficială a noului sezon din Liga I. A fost un meci cu două reprize distincte, prima controlată autoritar de medieşeni, iar a doua dominată de nou promovata în Liga I.

Gaz Metan a avut prima ocazie în minutul 6, atunci când Romeo Roberto a șutat din marginea careului de 16 metri, portarul Alin Popescu a respins mingea care a ajuns la Vlad Morar, iar acesta a șutat peste poartă. În minutul 13, Răzvan Grădinaru a pătruns în careul de 16 metri, a șutat iar Alexandru Iacob a atins mingea cu mâna. Centralul George Găman a indicat punctul cu var, iar Nasser Chamed a transformat lovitura de pedeapsă.

În minutul 19, Alexandru Iacob a greșit în apărare, Răzvan Grădinaru a recuperat mingea, a pătruns în careul de 16 metri și i-a pasat ideal lui Vlad Morar care a ratat însă șutul din câțiva metri. De partea cealaltă, Daniel Toma a șutat pe lângă poartă în minutul 39, iar apoi șutul aceluiași jucător din minutul 45 a fost respins în corner de Ioan Filip.

Repriza a doua a fost una de luptă, cu un plus pentru Mioveni care a controlat ostilitățile în teren. În minutul 77, Yuri Matias a văzut cartonașul roșu după un fault asupra lui Ștefan Blănaru, iar alb-negrii au rămas în zece oameni. Oaspeţii avut un singur șut pe spațiul porții la o lovitură liberă bătută de Andrei Cristea.

De asemenea în minutul 85, Adrian Scarlatache a deviat cu capul peste poarta lui Octavian Vîlceanu după un șut al lui Daniel Toma din marginea careului de 16 metri. Tot cu capul și tot peste poartă a trimis și Ștefan Blănaru în minutul 90, iar partida s-a încheiat cu victoria la limită a Gazului Metan, care a adunat primele trei puncte în clasament.