Connect with us

Sănătate

România are 14 județe fără cazuri noi COVID. La Sibiu s-au raportat trei noi decese

Redactia Sibiu 100%

Publicat

pe

Sibiul înregistrează astăzi trei noi decese ale unor persoane infectate cu COVID-19, însă autoritățile precizează că două dintre acestea sunt cazuri mai vechi, raportate după reverificarea bazelor de date. Este a patra zi consecutivă fără cazuri noi COVID în județul Sibiu.

La nivel național, situația pandemiei COVID-19 este din ce în ce mai bună, fiind anunțat un număr de 104 cazuri noi și mai puțin de 200 de pacienți în ATI. În Sibiu, mai sunt doar 4 pacienți în ATI, dintr-un total de 24 de persoane internate cu diagnostic COVID-19.

În județul Sibiu, de la debutul pandemiei și până în prezent au fost confirmate pozitiv în urma testării SARS CoV-2 26493 de persoane (dintre care în ultimele 24 de ore nicio persoană). Până la data curentă au fost vindecate 21411 de persoane, iar 1061 persoane au decedat (3 fiind raportate în ultimele 24h), din rândul celor confirmate pozitiv. La ora 08:00 erau spitalizate un număr de 24 de persoane, dintre care pe ATI 4 adulți. La nivelul județului Sibiu în ultimele 24 de ore s-au efectuat 519 de teste.

PUBLICITATE

Numărul persoanelor decedate, în toată țara, raportat astăzi, a fost de 71, dar numai 18 sunt înregistrați în ultimele 24 de ore, restul fiind decese anterioare.

Este remarcabil și faptul că 14 județe au avut zero cazuri noi COVID-19, în ultima zi, iar alte șapte județe au avut câte un singur caz.

Buletin oficial COVID-19

PUBLICITATE

Până astăzi, 16 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.983 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.044.687 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 104 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

PUBLICITATE

Până astăzi, 32.028 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.06.2021 (10:00) – 16.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 71 de decese (37 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Buzău, Cluj, Dâmbovița, Galați, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

53 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

PUBLICITATE

Astfel, 4 dintre acestea s-au produs în luna august 2020, 1 în septembrie 2020, 4 în octombrie 2020, 9 în noiembrie 2020, 4 în decembrie 2020, 11 în martie 2021, 13 în aprilie 2021 și 7 în mai 2021, în județele Argeș, Bihor, Buzău, Cluj, Iași, Mureș și Sibiu.

Dintre cele 71 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 17 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

68 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

PUBLICITATE

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 985. Dintre acestea, 192 sunt internate la ATI. 

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.032 de teste RT-PCR (8.878 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.154 la cerere) și 12.673 de teste rapide antigenice.

Lista cazuri județe – 16 iunie

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2125810,21
2.Arad2365510,12
3.Argeș2742140,15
4.Bacău2605320,04
5.Bihor2927650,13
6.Bistrița-Năsăud1186900,05
7.Botoșani1417230,07
8.Brașov4367310,1
9.Brăila1328920,08
10.Buzău1257910,05
11.Caraș-Severin1147420,13
12.Călărași1005100,05
13.Cluj5753270,13
14.Constanța4294160,07
15.Covasna855000,11
16.Dâmbovița2248920,07
17.Dolj2662770,07
18.Galați2763200,08
19.Giurgiu1101600,05
20.Gorj920600,02
21.Harghita828120,07
22.Hunedoara22863-1**0,04
23.Ialomița1078600,11
24.Iași4239120,07
25.Ilfov4508100,11
26.Maramureș2038920,06
27.Mehedinți833400,06
28.Mureș2395640,1
29.Neamț1896000,1
30.Olt1460320,08
31.Prahova3533970,21
32.Satu Mare1298730,05
33.Sălaj1094200,09
34.Sibiu2649300,1
35.Suceava2420320,06
36.Teleorman1371110,12
37.Timiș5432190,08
38.Tulcea843310,04
39.Vaslui1597610,08
40.Vâlcea1642900,11
41.Vrancea1068900,05
42.Mun. București183606100,12
43.Cazuri noi nealocate pe județe                           447*15 
 TOTAL1.079.983104 

PUBLICITATE

Sănătate

Marţi începe imunizarea cu a treia doză de vaccin anti-COVID în România

Redactia Sibiu 100%

Publicat

pe

Imunizarea cu a treia doză de vaccin anti-COVID începe marţi la centrele de la Romexpo, potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis, luni, AGERPRES.

Conform sursei citate, vaccinarea cu cea de-a treia doză se va efectua doar cu vaccinuri pe bază de ARN Mesager. Astfel, persoanele vaccinate cu Astra Zeneca vor primi doza a treia cu unul dintre vaccinurile produse de companiile Pfizer&BioNTech sau Moderna. Având în vedere faptul că, în România, vaccinarea cu Johnson&Johnson a început pe 4 mai, pentru persoanele imunizate cu acest vaccin nu este necesară, în prezent, administrarea dozei de rapel.

În paralel cu administrarea celei de-a treia doze continuă şi imunizarea persoanelor care doresc să-şi facă pentru prima dată vaccinul anti-COVID.

“Persoanele vaccinate care au cel puţin şase luni de la administrarea dozei a doua de vaccin anti-COVID se pot imuniza cu cea de-a treia doză începând de marţi (…) la centrele de la Romexpo. Sunt aşteptate pentru vaccinare persoanele cu vârsta peste 65 de ani, persoanele cu boli cronice indiferent de vârstă, personalul medical, personalul din asistenţă socială şi alte categorii vulnerabile prevăzute în strategia naţională de vaccinare. Cea de-a treia doză de vaccin poate fi administrată la liber, fără o programare prealabilă”, a informat autoritatea locală.

CITEȘTE MAI MULT

Sănătate

O zi liniștită pe frontul COVID, în Sibiu: zero decese și sub 40 de cazuri în ultima zi

Gabriel Dogaru

Publicat

pe

Raportările COVID din Sibiu, din ultimele 24 de ore, arată că s-a înregistrat o zi de respiro pentru angajații din sistemul medical implicați în tratarea bolnavilor COVID. Numărul cazurilor noi a fost de numai 39, mai puțin de jumătate în comparație cu vârfurile de săptămâna trecută, iar în secțiile ATI nu s-a înregistrat niciun deces.

Potrivit datelor oficiale, în județul Sibiu au fost confirmate în ultimele 24 de ore, în baza testelor SRS-COV-2, 39 persoane pozitive, dintre care 3 reinfectate. Numărul celor decedați din cauza acestei boli a rămas la 1124 deoarece în ultimele 24h nu s-a înregistrat niciun deces.

La ora 08.00 erau spitalizate un număr de 239 persoane, dintre care pe ATI 29 persoane, o creștere cu 4 internări în secții și o scădere cu doi pacienți, în ATI, față de ieri, fiind vorba, cel mai probabil de cele două decese anunțate ieri: o femeie, de 83 de ani, vaccinată, și un bărbat, de 92 ani, nevaccinat, ambii aflați în ATI la Spitalul Județean Sibiu, intubați.

La nivelul județului Sibiu în ultimele 24 de ore s-au efectuat 443 de teste, cu circa 200 mai puține decât ieri.

În acest moment, sunt monitorizate 1.123 persoane aflate în carantină și 736 persoane în izolare.

Rata de incidență cumulată la nivelul județului Sibiu este de 2,25/1000 de locuitori în ultimele 14 zile, iar cea din municipiul Sibiu este de 3,77 la mie, cu 641 de cazuri active (ultimele 14 zile).

CITEȘTE MAI MULT

Sănătate

Doar 10 paturi libere în țară pentru bolnavii de COVID

Avatar

Publicat

pe

Duminică, în București, nu mai era niciun pat liber pentru bolnavii de COVID. De asemenea, la nivel național situația este extrem de gravă. În Sibiu mai erau, duminică, doar 3 paturi libere.

Conform datelor existente în aplicația alerte.ms, la nivel național există 1.273 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19. De asemenea, 1.220 de paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii țări. În București sunt avizate de DSP 266 de paturi de ATI pentru pacienții de Covid-19.

La nivel național sunt libere 10 paturi ATI pentru pacienții bolnavi de Covid-19, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2, iar în București nu sunt paturi libere la acest moment. Din cele 10 paturi de ATI neocupate, unul este în Ialomița, trei la Sibiu și șase în Vrancea.

Autoritățile precizează că se lucrează în continuare pentru operaționalizarea și asigurarea personalului medical necesar pentru alte paturi ATI care vor fi disponibile în zilele următoare.

CITEȘTE MAI MULT
Ad
PUBLICITATE
PUBLICITATE

DELGAZ

PUBLICITATE

Subiecte

ULTIMA ORĂ

CELE MAI CITITE