5.1 C
joi, aprilie 18, 2024

CSU Sibiu a obținut a 15-a victorie în campionat

www.csusibiu.roCSU Sibiu rămâne pe prima poziție a clasamentului Ligii Naționale de Baschet Masculin pentru cel puțin încă o etapă. Cu puțin timp în urmă, liderul campionatului a obținut a cincisprezecea victorie în competiție. ”Vulturii” lui Dan Fleșeriu s-au impus pe terenul echipei SCM Craiova, scor 79-72 (22-19; 20-21; 18-17 și 19-15). Partida a fost controlată în mare parte de către sibieni, care au condus de multe ori și la diferențe consistente, dar apoi au avut câteva scurte perioade groaznice și oltenii au revenit, au egalat și chiar au trecut în avantaj pentru puține momente.
Primul sfert a început cu gazdele conducând 2-0, dar apoi galben-albaștrii au reușit 8 puncte la rând. În minutul 5, Craiova a egalat la 10 ca apoi Sibiul să se distanțeze la 15-10 și 18-12. Ultimele două minute au aparținut baschetbaliștilor lui Hadar, iar SCM-ul s-a apropiat la trei lungimi, 19-22. În sfertul doi, CSU Sibiu a jucat aproape fără greșeală în prima jumătate, reușind 13 puncte față de numai 4 ale gazdelor și scorul arăta 23-35. Până la intrarea la cabine, sibienii au început să rateze mult, iar craiovenii au profitat apropiindu-se la numai două puncte, 40-42. Sfertul trei a fost cel mai echilibrat ca desfășurare, diferența între cele două echipe fiind de 1-3 puncte. Gazdele au ajuns în avantaj 46-44 și 48-46, dar Sibiul a revenit imediat în frunte și a intrat în ultimul sfert cu trei puncte mai multe, 57-60. Formația învingătoare s-a hotărât în ultimele trei minute, când scorul arăta 72-74. Atunci, CSU a jucat mult mai bine, Pratt și Laser au transformat fiecare câte două libere, iar Christopher Cooper a reușit un slam dunk. De partea cealaltă, Craiova a greșit mult și nu a mai punctat deloc până la final. Astfel, s-a încheiat 72-79 în favoarea elevilor antrenați de către Dan Fleșeriu. Baschetbaliști care au fost susținuți în Bănie de niște suporteri inimoși, care au strigat continuu pentru formația lor și au făcut o atmosferă frumoasă.
CSU Sibiu: Monyea Pratt (14 puncte), Marcel Davis (12), Radu Paliciuc (10), Tyler Laser (10), Jordan Williams (10), Mirel Dragoste (9), Christopher Cooper (9) și Lawrence Kinnard (5).
SCM Craiova: Aleksandrov (19), Mikulic (16), Siriscevic (12), Reed (8), Ionescu (6), Paasoja (6), Orbeanu (3) și Samuels (2).
Cu acest succes, CSU Sibiu ajunge la 15 victorii și 4 înfrângeri în campionat.

ULTIMA ORĂ: Fetiță de 7 ani, lovită pe o trecere de pietoni din Cisnădie

O fetiță de 7 ani a fost rănită, miercuri seara, într-un accident rutier produs în Cisnădie, pe strada Grigore...