Acum citesti:
Peter Herman a ratat la ”mustață” o medalie la Campionatul Mondial de alergare montană
Intreg articolul 50 secunde de lectura

Atletul pregătit de Vasile Herman a terminat pe locul IV cu echipa României la Campionatul Mondial de alergare montană. Peter Herman a obținut al doilea timp din formația tricolorilor, terminând curs în 41 de minute și 3 secunde. Evenimentul a avut loc în localitatea Canillo din Andorra. A fost cea de-a 34 ediție a competiției. 311 de sportivi, din 39 de țări au luat startul în concurs. Peter Herman este legitimat la Clubul Sportiv Școlar Mediaș. ”Eu sunt foarte mândru de rezultatul lui, pentru că este ultimul Campionat Mondial la care poate participa ca și junior. Să sperăm că nu se oprește aicea. Anul viitor va face un pas important spre tineret și seniori”, a declarat antrenorul Vasile Herman, la Nova TV.