Acum citesti:
Marius Copil s-a calificat în semifinale la Basel!
Intreg articolul 2 minute de lectura

Tenismenul român a continuat evoluția foarte bună la turneul elvețian și în sferturile de finală ale competiției. Marius Copil a jucat excelent în meciul disputat cu americanul Taylor Fritz, numărul 57 ATP. Românul s-a impus în două seturi, 7-6, 7-5 și a acces în ”careul de ași” al întrecerii. 180 de puncte ATP și 105.000 de dolari este premiul pe care românul și i-a asigurat cu acest succes. Primul set a fost unul foarte echilibrat, Fritz a condus în tie-break, însă Copil a fost mai bun pe finalul său și s-a impus cu 8-6. În ”nivelul” secund, Marius a jucat și mai bine, a făcut break la 5-5 și a servit bine, iar acest lucru i-a asigurat calificarea în semifinale. Acolo, Marius Copil va da piept cu neamțul Alexander Zverev, unul din favoriții turneului. Partida se va disputa astăzi de la ora 15,30, în direct la Digi Sport. Marius Copil a câștigat toate partidele de la Basel cu 2-0 la seturi. El i-a învins pe rând pe Mischa Zverev, Dusan Lajovic, Ryan Harrison, Marin Cilic și Taylor Fritz. Dacă îl va învinge pe Alex Zverev, Copil va avea victorii la ambii frați, în aceeași competiție.