Acum citesti:
Atletico și Barca au terminat la egalitate! Dembele, salvatorul catalanilor
Intreg articolul 2 minute de lectura

Etapa cu numărul XIII din La Liga le-a adus față în față pe Atletico Madrid și FC Barcelona, echipele ce au cele mai mari șanse la titlu în acest sezon. Pe Wanda Metropolitano, fotbaliștii lui Diego Simeone au fost aproape de o victorie și de locul I în clasament, însă Ousmane Dembele le-a stricat ziua și a adus un punct inextremis oaspeților. Partida s-a desfășurat după un scenariu obișnuit deja între cele două: catalanii au avut posesia, pe când madrilenii s-au apărat nemaipomenit și au contraatac puternic. În prima repriză, niciuna dintre filozofii nu a triumfat și s-a intrat la cabine cu scorul de 0-0. După pauză, meciul a continuat în acest mod, iar Diego Costa a deschis scorul pentru gazde, în minutul 77. Vîrful madrilen a înscris după cu capul, după o centrare excelentă din corner. Oaspeții au continuat să atace și să încerce să egaleze, iar jocul ofensiv le-a fost răsplătit într-un final, în minutul 90. Messi a găsit spațiul liber și i-a pasat lui Dembele, care a primit mingea în careu, singur, și l-a ”executat” pe portarul advers. S-a încheiat 1-1. După acest rezultat, Barcelona a ajuns pe locul II, cu 25 de puncte, pe când Atletico este pe III, cu 24 de puncte. Liderul competiției este formația din Sevilla, care a acumulat 26 de puncte.