Acum citesti:
Andreea Dragoman a fost desemnată pentru al cincilea an la rând cel mai bun sportiv al județului Sibiu
Intreg articolul 4 minute de lectura

Andreea Dragoman a fost desemnată pentru al cincilea an la rând cel mai bun sportiv al județului Sibiu

Dominația sportivilor din Mediaș continuă și în acest an! După atletele Anca Bunea (2012) și Dana Loghin (2013), Andreea Dragoman nu a mai cedat nimănui titlul de cel mai bun sportiv al județului Sibiu, obținând pentru a cincea oară consecutiv acest premiu, la Gala Sportului și Tineretului Sibian. Evenimentul a avut loc la Teatrul Gong. Locație unde au fost premiați cei mai buni ”atleți” de la sporturile olimpice și neolimpice, cei mai buni voluntari, cele mai bune echipe și antrenori, precum și proiectele cu mare impact întreprinse în județul nostru pe durata ultimului an calendaristic. Acțiunea a fost organizată de către Direcția Județeană pentru Tineret și Sport din Sibiu.

Clasamentul Sporturilor Olimpice a fost următorul:

  1. Andreea Dragoman (tenis de masă) – Bronz la Buenos Aires! Ea a fost prima jucătoare din istoria tenisului de masă, din Europa care a urcat pe podiumul Jocurilor Olimpice de Tineret
  • Bronz cu echipa la Campionatul European de juniori
  • Bronz la dublu, la Campionatul European U21
  • Locul II la concursul ”Top 10 Europa”
  • Aur și argint la Campionatul Național de Seniori
  • Dublă campioană națională de tineret
Andreea Dragoman TENIS DE MASA
  1. Alexandra Pașca (judo; CSȘ Șoimii Sibiu, antrenor Ovidiu Ionaș) – Dublă medaliată la Campionatul European
  • Două medalii la Cupa Europei
  • Campioană Balcanică
  • Campioană națională la junioare I și II
Alexandra Pasca Gala Sportului Sibian
Alexandra Pasca Bronz European JUDO2
Alexandra Pașca JUDO7

 

  1. Ionel Bucur (echitație; CSM Sibiu) – Dublu campion balcanic
  • Triplu campion național
  • Aur și argint la Cupa României
calarie-balcaniada-ionel-bucur2
IMG_1285[1]
  1. Ionuț Bucur (echitație; CSM Sibiu, antrenor Ionel Bucur) – Campion balcanic de seniori
  • Multpilu medaliat la naționale
  • Argint la Cupa României, cu echipa
Ionut Bucur

 

  1. Lucian Logigan (mountain bike; CS Pro Cycling, antrenor Mauro Calzzoni) – Campion Național
  • Aur la Cupa României
  • Vicecampion Balcanic
Tudor Oprea si Lucian Logigan

Mențiune:, Tabita Teușan (atletism; antrenoare Ligia Cuciorovschi) – Bronz la Campionatul Balcanic

  • Campioană națională la Cros
  • Campioană și vicecampioană națională de juniori, la probele de 800 și 1500 de metri
Tabita

 

Mențiune: Diana Cucerzan (sărituri în apă; antrenor Ioan Badiu) – Cvadruplă medaliată la Campionatul Balcanic de juniori

  • Triplă campioană națională la 1 metru și 3 metri platformă
Diana Cucerzan SARITURI IN APA

Mențiune: Victor Cornea (tenis de câmp, antrenor Marius Vecerdea) – Campion Național de Seniori la dublu masculin

Victor Cornea

 

La sporturile neolimpice, karate-ul și taekwon-do au fost în față și în acest an. Clasamentul a fost următorul:

  1. Cătălin Păturan (Karate Shotokan; CS Ippon Mediaș, antrenoare Dora Hanga) – Dublu campion mondial
  • Dublu campion european
  • Vicecampion balcanic
Catalin Paturan
  1. Marius Dancu (Taekwon-do ITF; Puma Club Sibiu, antrenor Alin Lăzurcă) – Campion European
  • Medalie de Bronz la Cupa Europei
  • Campion Național
Marius Dancu Gala Sportului Sibian

 

  1. Oana Pavel (Taekwon-do ITF; Puma Club Sibiu, antrenor Alin Lăzurcă) –Vicecampioană europeană
  • Aur la Cupa Mondială din Australia
  • Campioană națională
Oana Pavel
  1. Vlad Văcariu (Taekwon-do ITF; Puma Club Sibiu, antrenor Alin Lăzurcă) – Campion și vicecampion european pe echipe
  • Aur și argint la Cupa Europei
  • Triplu campion național
Vlad Vacariu1
  1. Peter Herman (Atletism; CSȘ Mediaș, antrenor Vasile Herman) – Vicecampion Balcanic de cros
  • Multiplu medaliat național la probele de alergare montană
  • Locul 5 la Campionatul Mondial de Cros
  • Locul 4 la Campionatul European de Alergare Montană
Peter Hermann la Campionatul European de Alergare Montana

Mențiune: Andreea Pavel (Taekwon-do ITF; Puma Club Sibiu, antrenor Alin Lăzurcă)

  • Vicecampioană europeană cu echipa
  • Campioană națională
  • Argint la Cupa României
Andreea Pavel

      Mențiune: Radu George (Taekwon-do ITF; Puma Club Sibiu, antrenor Alin Lăzurcă)

  • Vicecampion european cu echipa
  • Dublu campion național
Radu George TKD

Mențiune: Daniel Ordean (powerlifting; CS Activ Sibiu, antrenor Marius Raica)

  • 4 medalii de argint la Cupa Mondială Universitară
  • Locul 4 și 5 la Campionatul European
  • Multiplu medaliat la Campionatele Naționale de Juniori și Seniori
Daniel Ordean Powerlifting
Introdu cuvintele cheie si apasa Enter.