fbpx
Acum citesti:
Dortmund continua anul senzațional în Bundesliga! Borussia a câștigat pe terenul marii rivale
Intreg articolul 1 minute de lectura

Galben-negrii au făcut o nouă partidă extraordinară în campionatul Germaniei. După ce, înainte zilei de azi, Borussia Dortmund avea 10 victorii și 3 remize înregistrate în Bundesliga, băieții lui Favre au mărit numărul victoriilor la unsprezece. Borussia a câștigat pe terenul marilor rivali de la Schalke 04, scor 2-1. De numai 7 minute a avut nevoie liderul să marcheze la Gelsenkirchen. Thomas Delaney a marcat cu capul, din 12 metri. Gazdele au egalat în minutul 61, din lovitură de la 11 metri. Caligiuri a transformat fără emoții. Răspunsul oaspeților a venit imediat, au preluat controlul partidei și au atacat, iar cu un sfert de oră rămas până la final au marcat golul victorios după o fază splendidă finalizată cu gol de Sancho. După acest rezultat, Borussia Dortmund ajunge la 36 de puncte. Adversarii lor sunt abia pe 13, cu numai 14 puncte, rar fiind o diferență atât de mare între cele două echipe, după numai patrusprezece meciuri.