15.2 C
vineri, martie 29, 2024

CSU Sibiu a pierdut la Timișoara

Baschetbaliștii sibieni au avut o prestație modestă în Banat! CSU Sibiu a pierdut meciul de la Timișoara la șapte puncte diferență, scor 79-86 (27-25; 21-25; 19-19 și 12-17). Deși, ”vulturii” au început bine și și-au adjudecat primul sfert, gazdele au revenit în cel de-al doilea și au intrat cu avantaj la pauză, scor 50-48. Diferența s-a menținut la finalul sfertului III și victoria urma să se decidă în ultimele zece minute. Exact ca la Cluj, galben-albaștrii au avut o evoluție jalnică în ultima parte a partidei și au reușit să marcheze numai 12 puncte. Insuficient pentru a avea șanse la victorie, timișorenii punând 17 puncte pe tabelă și au câștigat toate punctele puse în joc. ”Un meci foarte slab pentru noi pentru că, deși știam că întâlnim o echipă bună, atitudinea pe care am avut-o a fost total inadecvată. Am primit 50 de puncte la pauză și le-am dat ocazia să aibă încredere mare. Noi, dimpotrivă, am ezitat la fiecare acțiune ofensivă. Trebuie să strângem rândurile și să revenim la agresivitatea caracteristică. Nu avem voie să renunțăm la obiectivele noastre, nimeni nu ar trebui să se aștepte să fie ușor, chiar dacă noi am dat senzația asta la începutul campionatului”, a declarat Dan Fleșeriu, la finalul meciului de la Timișoara. Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Randal Falker18p, Lucas Tohătan și Moyea Pratt câte 14p, Kevin Hardy 12p, Justas Tamulis 9p, Chris Cooper 8p și Isaiah Philmore 4p.