Sibiu
vineri, martie 29, 2024

Manchester City a pierdut din nou puncte în duelul cu Liverpool

Cele mai citite

Apărarea titlului cucerit în ultimii doi ani de zile devine tot  mai dificilă pentru jucătorii antrenați de Pep Guardiola. Manchester City a pierdut alte două puncte în lupta de la distanță cu Liverpool și a ajuns la 11 lungimi față de cormorani, după 14 etape disputate până acum în Premier League. ”Cetățenii” au remizat pe terenul lui Newcastle United, scor 2-2. Raheem Sterling a deschis scorul pe St.James Park, în minutul 22. Newcastle a răspuns imediat și a egalat prin fundașul Jetro Willems. S-a intrat 1-1 la pauză. În repriza secundă, oaspeții au atacat poarta ”coțofenelor”, iar Kevin De Bruyne a făcut 2-1 pentru City, după un voleu fantastic. Nu a fost suficient, Jonjo Shelvey, fostul jucător al lui Liverpool le-a stricat bucuria adversarilor egalând pentru 2-2 în minutul 88. După acest rezultat, Man.City ajunge la 29 de puncte și se află pe poziția secundă în clasament. De partea cealaltă, Newcastle este pe 14, cu 16 puncte.