16.2 C
vineri, martie 29, 2024

Campioana Europei a câștigat Supercupa Germaniei

Anul extraordinar al trupei lui Hansi Flick a continuat și în Supercupa Germaniei. Bayern Munchen a cucerit al 5-lea trofeu competițiomal din acest sezon, după Bundesliga, Cupa Germaniei, Uefa Champions League și Supercupa Europei.
Bayern Munchen a câștigat Supercupa Germaniei. Formația bavareză s-a impus în marea finală contra rivalei din Dortmund, scor 3-2. A fost o finală spectaculoasă, cu multe ocazii și un ritm excelent. Bayern a lovit prima, Tolisso deschizând scorul la capătul unei acțiuni superb pornite din centru de la Muller, apoi în marginea dreaptă la Pavard, iar acesta i-a pus mingea perfect colegului său și s-a făcut 1-0 pentru Bayern. Thomas Muller a mărit diferența, jolly jokerul lui Bayern înscriind cu capul la centrarea lui Alphonso Davies. Răspunsul Borussiei nu s-a lăsat așteptat, fotbaliștii lui Lucien Favre au presat, Pavard a pasat greșit înapoi, Dortmund a recuperat mingea și Haaland a fost găsit în poziție excelentă, atacantul lui BVB neiertând-ul pe Neuer din 15 metri. A fost ultimul gol al primei reprize, care s-a încheiat 2-1 pentru campioana Europei. În partea secundă, Borussia Dortmund a egalat imediat după pauză, la o fază similară cu prima reușită. De data aceasta, Lewandowski a pasat de la mijlocul terenului o pasă eronată înapoi, Akanji a recuperat, a pasat lui Delaney, care l-a găsit iar în careu pe Haaland și vîrful norvegian a făcut dubla egalând pentru 2-2. Nu a fost suficient ca Dortmund să opreacă pe Bayern din al cincilea trofeu al anului, Kimmich intrând în acțiune. Mijlocașul lui Bayern a recuperat mingea la mijlocul terenului, i-a pasat lui Lewandowski și a sprintat spre poarta adversă, iar polonezul i-a dat mingea înapoi în 11 metri și Kimmich a marcat golul victoriei, 3-2 fiind scorul final al Supercupei Germaniei.
Aici puteți vedea sărbătoarea bavarezilor:

All 4 Sport Sibiu, noi performanțe la campionatele regionale de înot

Micii sportivi de la Clubul All 4 Sport Sibiu s-au întors cu rezultate notabile de la Campionatele Regionale de...