13.3 C
vineri, martie 29, 2024

CSU a început Cupa României cu o victorie clară

Jucătorii pregătiți de către Dan Fleșeriu nu au avut probleme în a-și aconta victoria în primul meci din grupa C a preliminariilor Cupei României la baschet masculin, seniori. CSU Sibiu a fost net superioară formației CSM Târgu Jiu, iar la capătul a 40 de minute, diferența a fost de 22 de puncte în favoarea ”vulturilor”.
CSU Sibiu a început Cupei României cu un succes categoric. În urmă cu puțin timp, în Sala Transilvania, galben-albaștrii au învins pe CSM Târgu Jiu, scor 111-89 (50-37). Partida a fost dominată de la un capăt la celălalt de echipa noastră, iar scorul pe sferturi a fost următorul: 29-15, 21-22, 27-18 și 34-34.
Isaiah Philmore (28), Marquis Addison (16), Christian Lutete (15), Kaelin Jackson (13), Aurelian Gavriloaia (12), Lucas Tohătan (9), Anton Rotaru (6), Christopher Cooper (6), Roland Torok (2), Robert Stan (2) și Jayce Johnson (2) au fost baschetbaliștii care au evoluat la CSU și au marcat puncte pentru învingători.
A fost primul meci oficial al baschetbaliștilor sibieni după o perioadă de aproape opt luni de zile. Grupa C preliminară se dispută toată în Sala Transilvania, CSO Voluntari și SCM Timișoara fiind celelalte echipe participante. Mâine vor avea loc 2 jocuri, iar alte două în ziua de joi. Pentru CSU Sibiu urmează partida cu Voluntari, miercuri de la ora 19,00, în direct la Digi Sport.